Yazılar

Nail Çakırhan Diplomasız En Büyük Mimarlık Ödülünü Aldı

Nail Çakırhan Diplomasız En Büyük Mimarlık Ödülünü Aldı

Nail Çakırhan Diplomasız En Büyük Mimarlık Ödülünü Aldı

Nail Çakırhan Diplomasız En Büyük Mimarlık Ödülünü Aldı : Bu yazımızda sizlere dünya çapında büyük prestij sahibi ağa han mimarlık ödülü ve onu hiçbir diploması olmadan kazanan Nail Çakırhan’ı tanıtacağız. 

Nail Çakırhan Hayatı

Ülkemizin güzel ili Muğla’da, Ula ilçesinde hayata merhaba dedi Nail Çakırhan. İlk okulu Ula, orta okulu ise Konya’da okur. Daha o yaşlarda yazmaya meraklı olan, Çakırhan, Kervan adlı bir dergi çıkarır, fakat bir dönem sonra yolu İstanbul’a düşer. Bu süre içerisinde Resimli Ay Dergisinde de emek harcamaya başlar. İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünde okurken, büyük şair Nazım Hikmet’le tanışır. Ve birlikte “1 1=Bir”i kitabını yazarlar.

Bazı sağlık sorunları nedeniyle, İstanbul’dan Akyaka’ya yerleşir daha sonra. Burada işte olursa olur, yanında iki sağlam usta ile birlikte kendi başına tasarlayıp çizdiği konutların yapımını gerçekleştirir. Yaptığı evler o kadar güzel olur ki kısa sürede bütün turistlerin gözbebeği olur. Doğal olarak artık Nail çakırhan Mimarisi alır başını yürür. Kısa süre sonra tarihi olarak 1983 yılında, uluslararası alanda en saygın Mimarlık Ödüllerinden olan Ağa Han Mimarlık ödülünü kazanır. Hiçbir mimarlık eğitimi almadan böylesi büyük bir yetenekle bu işi gerçekleştirmek elbette, diploma meraklısı birçok kurumu ayağa kaldırır. Devamını Oku