Yazılar

Kore Savaşı Nedenleri ve Tarihte İlk Jetlerin Kullanıldığı Savaşı

Ülkemizi yakından ilgilendiren Kore Savaşı ne zaman oldu sorusunu, duyan ve o tarihlerde asker olan büyüklerimizin anıları, günümüzde filmlere konu oldukça Ayla Filmi o günleri yeniden yaşamış gibi oldu çoğu dedelerimiz. Kore Savaşı, 1950-1953 senesinde, Kuzey Kore ve Güney Kore arasında gerçekleşmiş bir savaştır. Bu Savaşın bir başka özelliği daha vardır. Kore Savaşı ilk jet savaşının yaşandığı savaş olarak tarihe geçmiştir. Sizler için Kore Savaşı Nedenleri ve sürecini yazdık
Kore Savaşı Nedenleri ve Süreci

Tarihte İlk Jetlerin Kullanıldığı Savaşı İnceleme : Kore’de kara kuvvetleri arasında yoğun çarpışmalar sürerken hava da önemli hava savaşları yaşanmıştır. Haziran 1951-Kasım 1951 tarihleri arasında Birleşmiş Milletler Kuvvetleri hava operasyonları düzenledi. Kuzey Kore hava gücü kısa sürede havadan silindi ve bombardıman uçakları doğrudan Kuzey Kore’nin sanayi bölgesini hedef aldı. Ancak Çin’in savaşa girmesiyle hava savaşları da sınırlandı.

Genel anlayışa göre komünistler ne Güney Kore’yi ne de Birleşmiş Milletler deniz gücünü bombalayacaktı. Benzer şekilde Birleşmiş Milletler Kuvvetleri de ne Çin ne de Sovyet topraklarını bombalayacaktı. Mac Arthur’un görevden alınmasıyla birlikte Birleşmiş Milletler Müşterek Komutanlığı da hava operasyonlarına belirgin sınırlamalar getirmişti. Uçaklar, Çin topraklarına 5 km ve Sovyetler topraklarına ise 32’km’den daha fazla yaklaşamayacaklardı. Ancak tek istisnai büyük bir komünist saldırı halinde Çin ve Yalu’daki hedefler hava operasyonlarına hedef olabilecekti.

Bu sınırlamalara rağmen bir çok Amerikalı politikacı ve askeri yetkili, sık sık Mançurya’daki komünstlere ait hava alanlarının bombalanması konusunda çağrı da bulunuyordu. Bu yön de planlar olsa da Birleşmiş Milletler Müşterek Komutanlığı hiçbir zaman bu tip hava saldırılarına izin vermedi. Bunun iki nedeni vardı: Birinci nedeni, Çin’e yapılacak bir saldırının savaşı daha da kızıştıracak korkusuydu. İkinci nedeni ise ADB ve Birleşmiş Millet Kuvvetleri, gerçekte Çin üzerinde bir hava savaşı yapma kabiliyetinden yoksun olmalarıydı.

Böyle bir savaş için Avrupa’nın da dahil olduğu öteki Amerikan komutanlıklarından uçak kaydırması gerekiyordu. Bu tür bir savaşta çok fazla uçak kaybının olacağından dolayı Batı askeri gücü zayıflayabilirdi. 200 civarından en iyi Sovyet savaş uçakları, pilotlar ve mürettebat, Çin’in Andong şehrinde konuşlanmıştı. Bir çoğunun 2. Dünya savaşından dolayı uçuş tecrübesi vardı. Stalin, hiçbir Sovyet pilotun ele geçmesini istemiyordu. Dolayısıyla Ruslar, Çin üniforması giyerek, Çin ve Kuzey Kore armaları taşıyan savaş uçaklarıyla uçtular.

Kore Savaşı Nedenleri ve Rusların Bu Savaşta Görevleri

Rusların en büyük görevlerinden birisi Çin Hava Kuvvetlerini eğitmek ve donatmaktı. Çinliler Kuzey Çin’deki ve Kuzey Kore’deki hava üstlerinden uçtular. Çin Hava Kuvvetleri, Eylül 1951 tarihine kadar büyük hava operasyonları yapmadı. Bu tarihten savaşın bitimine kadar olan zaman diliminde Çin, her zaman 135 Mig-15
savaş uçağından oluşan üç tümen konuşlandırdı. Buna ek olarak komünistler yüzlerce Mig-15 savaş uçağını da yedekte tuttu. Komünistlerin hava operasyonu, Kuzey Kore hava sahasında hava üstünlüğünü ele geçirmek için yoğunlaştı. Komünistlerin en göze batan uçakları Mig-15 lerdi.

Kanatlarının yapısı nedeniyle hızı ve manevra kabiliyeti oldukça yüksekti. 12 bin metre gibi oldukça yüksek bir irtifada uçabiliyorlardı. Kasım 1950 tarihinde ilk Sovyet Mig-15’leri Kuzey Kore üzerinde gözüktü. Mig-15’ler, Chongchon ile Yalu ırmağı arasındaki Kuzey Kore’nin kuzeybatı köşesi üzerinde hakimiyet kurdular. Bu alan daha sonra Mig geçidi olarak ünlendi. Amerikan Hava Kuvvetleri zaman zaman bu geçide kendi bombardıman uçaklarını korumak ve komünist hava üstünlüğüne meydan okumak için sortiler yaptı.

Komünistler uyguladıkları strateji ile devriye görevindeki Mig-15’ler, Yalu civarındaki üstlerinden az bir mesafeyle gidiyorlardı. Oysa karşı tarafın uçakları geçitte devriye yapmak için Güney Kore’yi, uçarak geçmek zorundaydılar. Bunun sonucu olarak uçaklar Mig-15’ler gibi çok uzun süreli bu bölgede devriye uçuşu yapamıyorlardı. Amerikalı pilotlar, Çinli pilotları tecrübesiz ancak çok cesur olarak bulmuşlardı. 18 Ekim günü komünistlerin hava alanı inşa etmelerini önlemek için Mig geçidine gündüz saldırı yapılması kararı alındı.

23 Ekim günü 50 tane Mig-15 uçağı Namsi Havaalanına saldıran 9 adet B-29 uçağının önünü keserek üçünü imha etti kalanlarına ise ağır hasar verdi. 13 Aralık günü 150 adet Mig-15 uçağı Mig geçidinde uçmakta olan F-86 sabrelere saldırdı. Bu saldırıda komünistler 13 uçak kaybetti. Bu kayıp hava savaşlarına olan iştiyaklarını azalttı. Bunun sonucu olarak komünistler hava saldırılarına son verdiler. Ancak savaş süresince Mig Geçidindeki çatışmalar devam etti. Bu savaşlar ABD’nin taktiksel üstünlüğünü değiştirmedi.

Kaynak: Kuzey Kore Bir Komünist Hanedanlığın Hikayesi Kitabı, Dr. Barış Adıbelli, Bilim Gönül Yayınları

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film