Yazılar

İstanbul'da Günde 5 bin Kişiyi Öldüren Jüstinyen Vebası

İstanbul’da Günde 5 bin Kişiyi Öldüren Jüstinyen Vebası

İstanbul’da Günde 5 bin Kişiyi Öldüren Jüstinyen Vebası

İstanbul’da Günde 5 bin Kişiyi Öldüren Jüstinyen Vebası : Dünya ve ülkemiz genelinde başlangıç noktası Çin’nin Vuhan kentinde ortaya çıkan Korona Virüsü son hızla can almaya devam ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Enternasyonal olarak, ülkemizin Sağlık bakanlığı ise ülke geneli elinden gelen her şeyi ivedilikle gerçekleştirmektedir. Ama ne yazık ki Salgının Pandemi boyutuna varması vaka sayıları ve hayatını kaybeden insan sayısını çoğaltmaktadır her geçen gün. Şimdiye kadar en yüksek boyutta etkisi İtalya’da gerçekleşti.

Ulusal ya da uluslararası haber kanallarında her gün binlerce insanın öldüğü yönünde bilgiler verilmektedir İtalya’da. İtalya’nın ardından sırası ile İspanya ve Amerika gelmektedir. Ülkemizde de bu yazıyı yazdığım an itibari ile hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 908 ulaşmış bulunmaktadır. Daha fazla can kaybının olmaması ve ülke geneli bu salgını en az hasarlı şekilde atlatmamız tek dileğimiz.Ülkemizdeki vaka ve ölüm oranlarının gün gün verilerine bakınca Mega Kent İstanbul’un başı çekmesi ve en çok vefat haberlerinin İstanbul’dan gelmesi aklıma Jüstinyen Vebası ve Bizans’ı getirdi. Dünya geneli birçok Salgın gerçekleşmiştir elbette ama Jüstinyen Vebası’nın bizimle ilgisi İstanbul’da yaşadığımız için söz konusudur. Tabi o dönemler Konstantinopolis’ti İstanbul’un adı. Ve Bizans’ın şaşalı dönemleriydi.

Birçok tarihçinin ortak görüşü, o dönemlerde İstanbul’un nüfusunun ortalama 600 ila 700 bin arasıdır. Salgının boyutu o kadar şiddetliydi ki, nufusun % 40 yok ettiği ifade edilmekteydi. Yani 600 bin kişilik bir şehirde tahmini 240 ila 300 bin insanı öldürdüğü söylenmektedir. En garip yanı ise Veba’nın 6,7 ve sekizinci yüzyıl boyunca da devam edip sadece İstanbul değil dünya geneli yayılıp, yaklaşık olarak 100 milyon insanı öldürdüğüdür. İmparator Jüstinyen’in de bu salgına yakalandığı ardından iyileştiği için salgına kendi adının verildiği iddialar arasındadır.

Jüstinyen Vebası‘nın İstanbul’a, gelmesinde iki iddia vardır. Birincisi Mısır’dan getirtilen tahıl ürünlerinin bulunduğu gemilerde bulunan farelerden yayıldığı ikincisi ise Hunların Göçü ile yayıldığı iddia edilmekteydi. Gün geçtikçe yayılan salgın Avrupa’da İrlanda’ya kadar ilerledi. Hergün binlerce insan ölmekte ve sağlık sistemi dünya geneli çökmüş bulunmaktaydı.

Doktorlar ve yetkililer her gün ölen binlerce insanı gömmeye yer kalmadığı için denize atıyorlardı. İstanbul’un, üstüne büyük bir kara bulut çökmüştü. İmparator acilen hemen şehre giriş çıkışları yasaklamıştı. Güzelim şehri Kostantinapolis’te ölüm kol geziyordu.

Ayasofya’nın sefasını süremeyen İmparator kara kara düşünüyordu. Şehri ve insanları tek tek ölürken Sarayında oturup sefa sürmeye hiç aklına getirmedi. Kıyafetlerini değiştirip canım şehrinin son halini görmek için ilkin yoksul mahallelerden başlayarak dolaşmaya başladı. Yol boyu yerde yatan ölüleri gördükçe kederlendi tabi bu arada da oda salgına yakalandı. Salgın o yıl 25 milyon devamında ise 7,8 yüzyıllarda 75 milyon insanı daha da öldürerek 100 milyon insanı hayatından etmişti. Ve kayıtlara tarihte İstanbul’da en büyük salgın olarak girmişti.