Yazılar

Hasan Hüseyin Korkmazgil Hayatı Hakkında Bilgiler

Hasan Hüseyin Korkmazgil Hayatı Hakkında Bilgiler

Hasan Hüseyin Korkmazgil Hayatı Hakkında Bilgiler

Hasan Hüseyin Korkmazgil Hayatı Hakkında Bilgiler : Bu yazımızda sizlere büyük şairin hayatı hakkında detaylı bilgiler sunmayı amaçlıyoruz.

Ben iki kişiyim. Biri, ozan Hasan Hüseyin; öbürü gazeteci ve mizah yazarı Hüseyin Korkmazgil. Hasan Hüseyin ile Hüseyin Korkmazgil sürekli olarak boğuşurlar birbiri ile. ”Zamanımı çalıyorsun diye”. Hüseyin Korkmazgil, Hasan Hüseyin’in kölesidir. Ekmek parasını o kazanır. Onun için de, günün her saatinden, zorunlu sosyal ilişkilerden yakasını kurtarabildiği oranda, durmadan yazmak zorundadır. Mizah öyküsü, fıkra, taşlama, eleştiri, röportaj, makale…Gazetecilik yaptığı için, konu bulmakta güçlük çekmez.
Nerede olursa olsun, eline yazı makinası geçtimi, hemen konusunu bulur, adını kor ve hızlıca yazar. Tek sıkıntısı, yazılarını elle yazamamaktır. Mizah öykülerinin bazılarının dışında, yazılarını iki kez yazdığı pek olmaz. Yalnız, konu eğer kafasında planını bulamamışsa, ilk tümceyi istediği gibi kuruncaya dek bir kaç yaprak kağıt yırtar. Bazan da, konu bolluğundan bunaldığı veya bir kaç yazıya birden başladığı, birini bırakıp diğerine geçtiği olur. Kaşları çatık bir yazıyla ağzı kulaklarında bir yazının arka arkaya yazılıp bittiğini görenler, ”Nasıl yapıyorsun bunu?” diye sormaktan kendini alamazlar.

Hasan Hüseyin Korkmazgil Hayatı

1927’de Gürün’de doğdu. Bir işçi çocuğudur. İlkokulu orada (1939) ortaokulu Niğde’de (1945), liseyi parasız yatılı olarak Adana’da (1948) okudu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nün Edebiyat Bölümünü (1950) bitirdi. Göksun’da (Maraş) Türkçe öğretmeni olarak çalışırken siyasal düşüncelerinden dolayı tutuklandı.

Elbistan Ağız Ceza Mahkemesinde yargılanıp yedi ay beş gün ağır hapis cezasına çarptırıldı. Kamu haklarından yoksun bırakıldığı için öğretmenlikten de uzaklaştırıldı. Cezası bitince yıllarca işsiz kaldı. Sıkıntılı bir askerlik dönemi geçirdi. İş bulmak için İstanbul’a gitti.

İş bulamayınca Gürüne döndü. Orada arzuhalcilik, tabelacılık, dava vekilliği yaptı. 1960’dan sonra Ankara’ya giderek Akis Dergisinde düzeltmenlik ve redaktörlük yapmaya başladı. Böylece yaşamı biraz düzene girince, yazı çalışmalarını hızlandırdı. Çeşitli dergi ve gazetelerde şiirler, gülmece (mizah)
hikayeleri, makaleler yayınladı.

Akis Dergisi kapanınca (1967), Forum Dergisini devraldı ve onu (1968-1970) yönetti. Daha sonra Yeni Gün, Barış, Yeni Halkçı Ankara Ekspres, Tanin gibi gazetelerde çalıştı. 1982’de emekli oldu. 22 Şubat 1983’te komaya girdi. Ölmemek için bir yıl direndi. Tüm çabalara karşın kurtarılamadı; 26 Şubat 1984’te 57 yaşında Ankara’da vefat etti.

Hasan Hüseyin Korkmazgil Kitapları (başlıca)

ŞİİR: Kavel (1963), Temmuz Bildirisi (1965), Kızılırmak (1966), Acıyı Bal Eyledik (1973), Haziranda Ölmek Zor (1977), Acılara Tutunmak (1981)
GÜLMECE HİKAYELERİ: Öhhööö! (1964), Made in Turkey (1970), Bıyıklar Konuşuyor (1971)
ÇOCUK HİKAYELERİ: Eşeğin Gözyaşları (1981), Aşıçı Baba (1981), Ormanın Öcü (1982)
GEZİ: Bağdat Basra Yollarında (1974)

Kaynak: Ahmet Köklügiller/ Nasıl yazıyorlar Kitabı IQ KÜLTÜR SANAT YAYINCILIK