Yazılar

Fatih'in Harem Notları Kitabı Özeti ve Okur İncelemesi

Fatih’in Harem Notları Kitabı Özeti ve Okur İncelemesi

Fatih’in Harem Notları Kitabı Özeti ve Okur İncelemesi

Fatih’in Harem Notları Kitabı Özeti kısaca şöyle gelişmektedir. Bütün dünyanın yüzyıllar boyunca kesinlikle kabul ettiği büyük Osmanlı İmparatorluğu, yaptığı savaşlar, fethettiği ülkeler ve askeri ordu başarı ile birlikte anıldı. Bunun yanında bu büyük imparatorluğa hükmeden padişahlarda sıkıca incelendi. İmparatorluk içinde belki de adından en fazla söz ettiren Fatih Sultan Mehmet ‘ti. Çünkü kendisinin İstanbul’u alması, büyük bir olaydı.

Bütün imkansızları bir anda ortadan kaldıran bu büyük başarısı, ona büyük çapta tanınma fırsatı sağladı. Tabi bu büyük komutan ve imparatorun askeri yönleri dışında, insani ve günlük yaşamındaki zamanlarıda ilgi ile takip edildi. Evlilikleri, çocukları ailesi gibi. İşte bu kitap okura Fatih’in özel hayatından bilgiler sunmak için yazılmıştır.

600 yıl boyunca bütün dünyaya hakim olan ve çağının gerekliliği içinde İmparatorluklar Dönemini en iyi şekilde yaşayan Osmanlı İmparatorluğunun, devet yapısı, siyasi gelişmeleri, savaşları ve diğer bütün gelişmeleri tarihçiler tarafından yakınen incelenmiş ve çeşitli kaynak kitaplar ile günümüze kadar gelmiştir.
Böylesi büyük bir imparatorluğun her zaman adı anılınca tarihte kıyıda köşede kalmış yaşanmışlıklar, izler muhakak söz konusudur. Değerli yazarlar ve araştırmacıların bunları gün yüzüne çıkarıp bir okurlara hediye etmeleri temennimizdir. Prof. Mehmet Ferit Ulusoy Fatih’in Harem Notları Derleyen: İsmet Bozdağ, Truva Yayınlarından çıkmıştır. Toplamda 159 sayfa olan kitap cep kitap tarzında çok rahatlıkla okunup bitirilecek bir kitaptır.

Kitabın ana hatları Osmanlı Şehzadelerinin kendi cetleri hakkındaki anıları ve aktardıklarını kapsamaktadır. Hanedanın kendi aralarındaki yazışmaları tarihi belgeleri, notları, kişisel hatıratlarını kapsamaktadır. Ön sözde derleyen İsmet Bozdağ bu konuda şöyle demektedir. ” Babası gibi, sarayın yaşamını ayrıntıları ile bilen M. Ferit, belgelerin aydınlığında monografilerini hazırlamış, daha sonra babasının başladığı Birinci ciltte yayımlanan-bölüme geldiği zaman devreye, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde okuyan kızı Hanzade girmiştir. Bu, sadece Hanedan mensupları arasında okunmak için yazılmış özel bir çalışmayı kamuya ve TARİH’e açmakta hakkım olup olmadığını uzun uzun düşündüm. Sonunda: Tarihin Ayrıntılara kadar her şeyi bilmek hakkı olduğunu düşünerek, yayımlanmasına karar verdim.