Yazılar

Endonezya'nın Doğu Timor Sorunu

Endonezya’nın Doğu Timor Sorunu

Endonezya’nın Doğu Timor Sorunu

Endonezya’nın Doğu Timor Sorunu : Bu yazımızda Endonezya ve Doğu Timor meselesine detaylı bir bakış attık. Gelişmiş dünya ülkelerinin yabancı kaldığı o topraklardaki yaşamı ve iki devlet arasındaki sorunları, tarafsız bir gazeteci gözünden okurlara sunduk. İyi okumalar dileriz efendim.

(Doğu Timor Endonezya Savaşı)

Geçmiş hakkındaki gerçekler, Doğu Timor için olduğu kadar Endonezya için de önemli. 1965 yılından beri Endonezya’da beş yüz bin ilâ bir milyon insanın canına mal olan katliamlar gerçekleşti. Suharto’yu destekleyen Sukarno karşıtları tarafından düzenlenen darbe sonrasında (Endonezya’ya ve tüm dünyaya “komünist darbeyle” savaştıkları konusunda yalan söylenmiştir ve elbette böyle bir şey asla gerçekleşmemiştir) başarılı Endonezya önderleri efsaneler üreterek hâlâ milletin entelektüel sağlığını sömüren hafıza kayıplarını yarattılar. 1965’teki yalanları, Doğu Timor, Ambron, Iryan, Java ve Açe takip etmiştir.

Doğu Timorlulara gerçekleşen tecavüzleri ve sevdiklerinin kaybedilmesini unutup affedin demek bir hakarettir. İsteseler de yapamazlar. II.Dünya savaşı sonrasında Polonyalılara, Ruslara, Fransızlar Yugoslavlara, olanları “unutun ve affedin” demeye kim cesaret edebilir. Onlar nispeten Doğu Timor’a göre daha az insan kaybettiler. Büyük soykırımdan sağ kurtulan Museviye, hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam etmesini ve unutup affetmesini nasıl söyleyebilirsiniz? Devamını Oku