Yazılar

Büyük Yazar Tolstoy'un Önerdiği 3 Kitap

Büyük Yazar Tolstoy’un Önerdiği 3 Kitap

Büyük Yazar Tolstoy’un  Önerdiği 3 Kitap

Büyük Yazar Tolstoy’un Önerdiği 3 Kitap : Dünya edebiyatının kabul ettiği Usta Rus Yazar Tolstoy 9 Eylül 1828’de Tula kasabasında doğru. Yaşamı, kişiliği, Manevi arayışı, ve ölüm dönemine kadar geçen süre de yazdığı Tolstoy Kitapları, dünya listelerinde ilk sıralara kadar yükseldi. Tartışmasız Rus Edebiyatının en büyüklerinden kabul edilmektedir. Kendisinin kitapları dışında tavsiye ve öneride bulunduğu 3 kitabı yazdık.
VADİDEKİ ZAMBAK / BALZAC

Vadideki Zambak, aristokrat bir ailenin en küçük oğlu bilinen Félix de Vandenesse ile Kont Mortsauf’un onurlu eşi Henriette de Mortsauf arasındaki derin ve platonik aşkı konu edinip onun üzerinden, döneminin toplumcu koşullarını ve hayatını bir toplum mühendisi gözünden aktarır. Félix de Vandenesse belki de Balzac’ın var ettiği en can alıcı otobiyografik karakterdir. Balzac, sevgiden eksik çocukluğunu, nefrete tanışmasını ve otoriter bir ailede yetişmesini Félix’in ağzından okura yansıtır. Félix’ göre hem bir anne şevkati gibi hem de bir âşık olan, saf ve hırçın “ilahi varlık” Madame Mortsauf’la tanıştığında yaşamı değişik şekil alır.

Gerçekçilik akımının ilklerinden biri olarak kabul edilen Hanore de Balzac, Dickens’tan Flaubert’e, Proust’tan Henry James’e kadar bir çok yazarı etkilemiş ve düşünürlere de ilham kaynağı olmuştur. Friedrich Engels’e göre Balzac bir toplumbilimcidir: “Tarihçilerden, ekonomistlerde ve istatikçilerden öğrendiğimden çok daha fazlasını Balzac’tan öğrenmişimdir.” Yazar James Baldwin göre isede o bir gösterici: “Eğer Balzac’la tanışmamış olsaydım Fransa’daki hayatım çok farklı olurdu. Bana bu ülkeyi ve toplumunun işleyişini öğreten odur.” (Arka Kapak Yazısı) Devamını Oku