Yazılar

Layard Kalkti (Austen Henry Layard) Kimdir

Layard Kalkti (Austen Henry Layard) Kimdir

Tanınmış öncü Asur bilimci Layard Kalkti, Paris’te doğmuş ve Huguenot soyundan gelen bir İngiliz’dir. Anne tarafından İspanyol kanına sahiptir. Çocukluğunda İtalya’daydı ve eğitimine burada başladı ama daha sonra Fransa, İsviçre ve İngiltere’deki okullarda devam etti. Bilge alışkanlıklarına sahip korkusuz ve bağımsız biriydi. Büyüleyici bir yazar, başarılı bir güzel sanatlar eleştirmeni ayrıca önemli bir gezgin, hareketli bir politikacı ve yetenekli bir
diplomattı.

1845’de doğuda geçici olarak kalırken, Antik Asur şehirlerinin keşfini üstlendi. İlk olarak Kalkhi’de İncil’de geçen Calah’ta çalışmaya koyuldu. M.P.C. Botta’dan üç yıl önce, Musul’daki Fransız Konsolos Ninova höyüklerini incelemeye başlamıştı. Ama Khorsabad yakınlarındaki bir höyük için diğerlerinden ayrıldı.

O höyüğün bulunduğu yerin İkinci Sargon tarafından kurulan şehrin yerleşim alanı olduğu kanıtlandı. Botta ve ondan sonraki araştırmacı Victor Place tarafından keşfedilen kalıntılar Louvre Müzesi’nde korunmaktadır. Layard Kalkhi, Ninova’da ünlü Asur İmparatorlarından bazılarının saraylarını ortaya çıkardı ve İngiliz Müzesi’nin eşsiz Asur Koleksiyonunun özünü oluşturan dev heykellerine, yarım kabartmalarına ve antik çağın diğer hazinelerine ulaştı.

Ayrıca Babil ve Niffur’da kazılar yaptı. Çalışmalarına Ninova yakınlarındaki Musul’da yaşayan yerli bir Hristiyan olan asistanı Hormuzd Rassam devam etti. Rassam bir süre Oxford’da eğitim gördü. Layard ve Botta’nın yaptığı keşifler başka kişileri de harekete geçirdi. Ellilerde W.K. Loftus eski binaların, süslemelerin, yazıtların, lahit mezarların ve çömlek gömülerinin çıkarıldığı Larsa ve Erech’deki kazılarda bulundu. Bu sırada J.E. Taylor İbrahim’in doğum yeri ve Ay kültünün yeri olan Ur’da ve ilk Babil’in (Sümer) beşiği sayılan Eridu’da çalışıyordu.

Kaynak: Babil ve Asur Mitleri- Donald A. Mackenzie / Atlantis Yayınları kitabından alıntılanmıştır.