Yaşamaz Denilen Victor Hugo'nun Doğum Hikayesi ve Bebekliği

Yaşamaz Denilen Victor Hugo’nun Doğum Hikayesi ve Bebekliği

Yaşamaz Denilen Victor Hugo’nun Doğum Hikayesi ve Bebekliği

Yaşamaz Denilen Victor Hugo’nun Doğum Hikayesi ve Bebekliği : Büyük yazar Victor Hugo’nun yapıtları ve eserleri bütün dünyada ilgi ile okundu. Kendisi dünya klasikleri yazarları listesine adını altın harflerle yazdırdı. Yaşamı oldukça hareketli olan yazarın, bebekliği ve doğum hikayeside bir o kadar ilgi çekici. Okurlar için Victor Hugo’nun doktorlar tarafından yaşamaz denilerek umudu kestikleri doğum hikayesini aktardık. Kaynak kitabımız Beşir Fuad’ın, Özgür Victor Hugo yaşam öyküsü adlı kitabıdır.

Hugo’nun ailesi, Saint-Quentin Meydanında, bu gün ‘Barit hanesi’ adıyla tanınan evde oturmaya başladılar. Burada bir çocuk daha dünyaya geldi. Babası kız çocuğu istiyordu; adını Victorine koymayı kararlaştırmıştı. 1802 şubatının 28. günü, Victorine yerine Victor doğdu. Victor Hugo o kadar cılız, öyle hasta lıklı görünüyordu ki, doktorlar bu çocuğun yaşamayacağına karar verdiler. Victor Hugo kendi doğumunuCe siecle avait deux ans…’ sözleriyle başlayan ünlü şiiri ile anlatmıştır ki okunmasını, Fransızca bilip de henüz bu parçayı görmeyenlere salık veririz.

Victor Hugo (1802-1885) poete et romancier francais, ici en 1867 — Victor Hugo (1802-1885) french poet and novelist, here in 1867 *** Local Caption *** Victor Hugo (1802-1885) french poet and novelist, here in 1867

Hastalıklı ve cılız doğan bu çocuk, ağır ağır güçlendi ve sağlığına kavuştu. Epey zaman hastalıklı ve sıkıntılı kaldı. Annesi kocasının görevinin değişti rilmesini Joseph Bonaperte’den yalvararak rica etmesi için, bir kaç gün çocuklarını terk etmek zorunda kaldı. Josephe Hugo önce Korsika’ya, sonra Elbe Adasına gönderildi. Burada karısı gelip kendisini buldu. Aile önce Porto-Ferajo’ya, sonra Bastia’ya gitti; bundan dolayı Victor Hugo’nun konuştuğu ilk dil Adalara özgü olan İtalyanca’ydı.

Victor Hugo’nun çocukluğundan anımsayabildiği şeyler, bu tarihten sonrasıdır. Oturdukları evde bir avlu ve bu avluda bir kuyu bulunduğunu, onu Mont-Blanc sokağında bir okula gönderdiklerini ve hastalıklı olduğu için kendisini okulda pek fazla gözettiklerini, yaşlılığında anımsayabiliyordu.

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından Beşir Fuad’ın, Özgür Yayınlarından çıkan Victor Hugo yaşam öyküsü adlı kitabından alıntılanmıştır.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir