William Shakespeare Hayatı ve Bilinmeyenleri

Bu yazımızda siz değerli okurlara William Shakespeare Kimdir, William Shakespeare Hayatı , William Shakespeare Kitapları hakkında bilgi vermek istiyoruz

William Shakespeare Hayatı ve Bilinmeyenleri : Takvimler 23 Nisanı gösterdiğinde dünya edebiyatının da büyük bir günüydü. 1564 yılında Shakespeare’nin doğum günü ve ne hikmetse büyük şairin ölüm günü de gene 23 Nisan olacaktı 52 yıl sonra. Ek bilgi, bir diğer büyük yazar Cervantes’inde 1616 yılı 23 Nisan ölüm günüydü.
Shakespeare’nin ailesi pek asil bir soydan gelmiyordu. Babası bir eldiven imalatçısıydı. Üstelik bir çok suçtan ceza yemişti. Evinin yanında gübre yığını, karaborsacılık vs. gibi. William Shakespeare’nin gençliği ve o dönemleri ayrıntıları ile ele almak için yeteri kadar bilgi mevcut değildir. Henüz 18 girdiği bir dönemde kendisinden 8 yaş büyük Anne Hathaway ile evlenmişti. Düğün gecesi ise eşi 3 aylık gebeydi.

1585’ye yazarın ikiz çocukları doğdu. Bu süreç onun her şeyden elini ayağını çekip ortadan yok olmasınıda sağlayacaktı. Tabi bu durumlarla ilgili çeşitli dedikodularda çıkacaktı. Çoğu kişi geçim sıkıntısı çektiği için
çeşitli işlerde çalıştığını vurgulamaktadır. Ki en ilginci ise tefecilikti. Daha da ötesi kendisinin hayranlarından birçok kişi daha da ileri giderek onun keşişlik bile yaptığını iddia etmekteydi. Üzücüdür ki, gerçek nedeni asla ve asla bilemeyeceğiz.

Ortadan kaybolan yazar 1592 de yeniden piyasaya çıkıyor.

Bu süreçte William Shakespeare‘nin günümüz için yazdığı oyunları acemilik izleri taşısa da kendi çağı için büyük bir ses getirmişti. Yanlışlıklar Komedyası gibi ilginç ve çok müstehcen komedilerin ve Titus Andronicus gibi kanı bol trajedilerin izlenme oranları ve hasılatı yazarı bir anda hatırı sayılır servete ulaştırdı. Burdan gelen paralarla ticarete atıldı, gayrimenkul ve faizle borçlar verdi tefecilik yaptı, ve verdiği paraların geriye alımında zorlanarak yerine Globe Tiyatrosunun hisselerini kendi üzerine geçirdi. Bu süreç kendisini epey zenginleştirdi.

Özel yaşamında da eşini sürekli aldatarak daldan dala atladı. Burjuva yasaları ve ahlaksal niteliklerinin hiçbirini kabul etmedi. Aristokrat bir aileden gelmeyişi ve yazdığı eserleri karşısında, onun böylesine başarılı işler yapmasının imkansızlığını çoğu yazar dile getirdi. Bunlardan ilginç olanları, Samuel Taylor Coleridge, Henry James, Charles Dickens, James Joyce ve Sör John Gieldgud’du.

Bazı araştırıcılar ise, kendisinin yazdığı oyunları ve eserleri Kraliçe I. Elizabeth’in yazdığını iddia etmekteydi. Böylesine çalkantılı bir hayat yaşayan büyük yazar 1616 yılında aldığı aşırı alkolden dolayı komaya girerek 52 yaşında hayata veda etti.

Yazarın üstte verdiğimiz Yaşam Hikayesi dışında kendisi ile ilgili ortaya atılan çeşitli iddiaların gerçek mi yalan mı boyutundan çok neler olduğunuda aktarmak istiyoruz.

1: Shakespeare imza atarken soyadını altı farklı şekilde yazardı.
2: Kendisinin gençken geyik hırsızı olduğu iddia edilmektedir. Sör Thomas Lucy adlı bir yargıcın bahçesinden geyiklerini çalıp yakalandığı idia edilir ve arazi sahibinden çokça dayak yediği söylenir. O da bunun intikamını yazdığı Windsor’un Şen Kadınları’ndaki Justice Shallow ile V. Henry, 2. perdenin lucy’nin bir tezahürü olduğu belirtilir.
3: 1597 yılında kendisinin vergi kaçırdığı iddia edilmektedir.
4: Eli sıkı bir tefeci olduğu söylenmekte ve cimriliğinin çok meşhur olduğu bilinmekteydi. Ölüm döşeğinde bile karısına vasiyet olarak 2. yatağı bıraktığı söylenmektedir.
5: Oyunlarında sık sık gördüğümüz gayrimeşru çocuklar gerçek hayatında da var olduğu iddia edilmekte, konakladığı hanların birinde han sahibinin çekici karısı Jane ile ilişkiye girip ondan çocuk sahibi olduğu aktarılmaktadır.
6: Özel yaşamında kendisinin biseksüel olduğu iddia edilmektedir
7: Kızını aldattığını düşündüğü damadı Thomas Quiney’i mirasından mahrum bırakmıştır
8: Kendi döneminde mezarları açıp kemikleri çıkaran kişiler için, lanetleme üzerine dörtlük yazmıştır

” Aman ha güzel dost İsa’nın adına / Buraya Gömüleni kazmaya kalkma /

Bu taşları koruyan mübarek olsun / Kemiklerimi alan laneti bulsun ”

William Shakespeare Kitapları

The Merchant Of Venıce / Venedik Taciri 1596
Romeo ve Julıet 1599
Hamlet 1602

Kaynak: Robert Schnakenberg’in Büyük Yazarların Gizli Hayatları Kitabından Özetlenmiştir.
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir