Vietnam Savaşı ve Amerikan Emperyalizmi

Vietnam Savaşı ve Amerikan Emperyalizmi

Vietnam Savaşı ve Amerikan Emperyalizmi

1965 yılında başlayıp 1973 yılına kadar süren ve 53,000 ABD askerinin ölümüyle sonuçlanan Vietnam Savaşı, Sovyetler Birliği ve Çin gibi komünist ülkelerle ittifak halinde olan Vietnam Demokratik Cumhuriyeti (Kuzey Vietnam) ile Vietnam Cumhuriyeti (Güney Vietnam), ABD ve onunla birlikte hareket eden müttefikleri arasında yaşanmıştır.

Vietnam Savaşı, Amerika gibi süper güç bir devletin, 17 milyonluk bir ülkede nasıl eli kolu bağlı bir durumda kaldığının da tarihi bir göstergesidir. Amerikan tarihinde çok büyük bir öneme sahip olan bu savaş Amerikan Dış Politikası üzerinde hala hatırlatıcı ve düşündürücü bir etkiye sahiptir.

Vietnam Savaşı ve Amerikan Emperyalizmi

Vietnam Savaşı ve Amerikan Emperyalizmi

Amerika Öncesi Vietnam’da Fransız Emperyalizmi

Vietnam Savaşı ve Amerikan Emperyalizmi : III. Napolyon döneminde Fransızlar, Kamboç, Annam, Koşen gibi bazı bölgeleri ellerine geçirmişlerdi. Ancak Fransa’nın bu bölgedeki kontrolü bir çok karışıklığa yol açmıştı. Fransa’nın ülkeyi sömürmesi ve siyasi baskı altına alması, Fransız güçlerine karşı kuvvetli bir milli direniş harekatı oluşmasına sebep oldu. 1930’lardan 1945’lere kadar Fransa’ya karşı yürütülen direniş hareketlerinde en etkili ve en güçlü grup komünistlerdi. Ho Chi Minh önderliğindeki bu komünist grup, 1941’de Vietnam Bağımsızlık Cemiyetini (Vietminh) kurdu ve komünist olmayan daha başka toplulukları da kendilerine çekerek direnişlerine devam ettiler. Devamını Oku

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir