Unutulan Büyük Bilim Adamı Battani

Unutulan Büyük Bilim Adamı Battani

Unutulan Büyük Bilim Adamı Battani

Sizlere Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük Astronomi ve Uzay Bilimleri mucidi, astronom Ebu Abdullah El-Battani’yi anlatacağım. Battani Kimdir, kısaca değineceğim.

Unutulan Büyük Bilim Adamı Battani : Urfa’nın, Harran ilçesinin Battan kasabasında hayata merhaba diyen, asıl adı Ebu Abdullah Muhammed ibn Cabir İbn Sinan el-rakki el-Harrani el-Battani fakat Avrupa’da Albategnius, Albategni ya da Albatenius diye tanınan, günümüzde bile, gelişmiş teknolojileri rağmen Dünyanın en büyük yirmi astronomlarından biri olarak gösterilen Battani, babasının, Harran’da, alet ve eski eşyaların olduğu dükkanında, ilk onun teşviki ile Astronomi ve Uzay Bilimi adını duyup ilgi duymaya başlamıştır.

Battani Eserleri Latince ve farklı dillere çevrilip basılan ilk Müslüman bilim insanlarından biridir. Dahası Astronomi konusunda yaptığı özgün buluşlar nedeni ile, haritalarda, Ay’a verilen isim, Albategnus (el-Battani) diye geçer. Mucidin, hayatının büyük bir bölümü, Astronomi Bilimi ona olan sevgisi ve
yoğun çalışmaları ile geçmiştir. Günümüzde Halep’in yüz atmış km doğusunda, Fırat Nehrinin kenarında Rakka şehri diye geçen bölümde 877 yıllarında bir rasathane inşa etmiş ve o dönem 877-918 tarihleri içinde Güneş ve Ay’ın görünen kısımlarınında çaplarının sene boyunca oluşan değişiklikleri inceleyerek kendinden önceki bilim insanlarının yaptığı çalışmalara ek katkı sunacak şekilde çalışmalar yürütmüştür.

Bilim adamı, Rakka’daki gözlemevinde bulduğu bu gözlemlerin tümünü 911-912 senesinde Zic-i Sabi Kitabı adlı, astronomik belgelerinde toplamıştır. Bu belgeler bu mesele hususunda yazılmış en kapsamlı ve donanımlı eserlerdir. Battani’nin bu eserini yazması ve Astronomi konusunda rasat/gözlem tekniğini kullandığı dönemlerde Avrupa da henüz böyle bir gelişme yaşanmamıştı. Dolayısı ile kendisine büyük bir şöhret kazandırdı.

Unutulan Büyük Bilim Adamı Battani ve mucid, Ekliptik Düzlemi ve eğimlerini dakika olarak bulmayı başarmıştı.

Ondan 500 yıl sonra gelen Kopernik’in 23-35 olarak bulduğu Dünyanın ekliptik eğimini o, 23 olarak hesaplamış, yani günümüz şartlarında bildiğimiz açı değerlerini kendisi yarım dakikalık bir farkla tespit etmişti. Uğraşı vermesi sonuç vermiş, Güneş yılını yani tropik yılı 365 gün 5 saat 46 dakika 24 saniye olarak bulmuştu. Bu değer, şu anki gerçek değere neredeyse yakını geçelim aynı seviyededir.

Battani, Astronomi ve Uzay Bilimlerinin yanı sıra matematik konusuna da merak sarmış, bu alanda, son derece mühim başarılarında altına imza atmıştır. Trigonometri dalının hakiki mucidi olarak görülmüştür. Küre ve düzlem trigonometrisi konusunda geniş çalışmalar yapmıştır. Sinüs, kosinüs, tanjant, kotanjant, sekant ve kosekantı gerçek anlamında ilk olarak kendisinin kullandığı belirlenmiştir. Battani, Matematikte, Yunan Kirişlerini, sinüslerler değişip ortaya koyanda kişidir.

Battani Kitapları

Zic-i Sabi: Astronomi ve Trigonometri konusunda çokça eser vermeiş olmasına rağmen mucidin en büyük ve tanınmış eseri aynı zamanda astronomi cetvelidir.

Kitap el-Zic el-Cami’fi Hisab el-Nücum ve Mevazı Mesirih el-Mümtehan (Yıldızların Hesapları ve Konumları Hakkında Derleme) Yıldızlar ve hesapları, konumları üzerinde detaylı olarak duran bir eserdir. Bu eseri Biruni gibi çoğu bilim adamı tarafından da kabul görülmüştür.

Kitabı Ma’rife Metali’el-Buruc fima beyne Erba el-felek (Kadranda Burçların Doğuşunun Bilinmesi Hakkında Kitap) Kadranda Burçların doğuşunun takip edilmesi ile ilgili yazdığı bu kitap, 12 burç göğün dörtte birindeki doğuş noktası esaslarından, Yıldızlar ve Ayın doğuşları ve Ay tutulmasına kadar geniş bir açıda ele alınmıştır.

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından ( Mine Kalca, Tarihteki Ünlü Mucitler ve Buluşları-Karma Kitaplar) dan özetlenmiştir.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir