Ünlü Yazar Marguez’in, Arkadaşının Karısına ilgisi nedeniyle Yediği Yumruğun Hikayesi

Ünlü Yazar Marguez’in, Arkadaşının Karısına ilgisi nedeniyle Yediği Yumruğun Hikayesi

Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez ile Perulu yazar Mario Vargas Llosa çok iyi arkadaştı. Ama araları ihanet, kıskançlık ve zina suçlaması ile bozuldu. Yazar Vargas Lıosa, Gabriel Garcia Marguez’in, karısıyla fazla yakınlaştığını düşünüyordu. Birlikte gittikleri, Sevgililer Günündeki Mexico City’deki bir Film açılışında bütün gazetecilerin önünde arkadaşını yumrukladı. Marguez, ertesi günü moraran gözünün resmini çekip bütün basın aracılığı ile yayınladı.
Meksika gazetesi La Jornada, 6 Mart’ta 80. doğum günü için oluşturulan bir sayının kapağı olarak, gözü morarmış fakat gülümseyen Bay García Márquez’in resmini kullandı.


Marguez’in dayak yemiş fotoğrafları ortaya çıkınca bir Fransız gazeteci “30 yıllık yalnızlıktan sonra” – kutlanan nakavt ” diye başlık attı. Edebiyat Dünyası‘nda bu gibi çekişmeler hep mevcuttur. Mario Vargas Llosa – Gabriel García Márquez’in yanı sıra, Lillian Hellman ve Mary McCarthy, Vladimir Nabokov ve Edmund Wilson, Norman Mailer ve Gore Vidal, Gertrude Stein ve Ernest Hemingway gibi ünlü bir çok yazar kendi aralarında kavgaya varan uzun ve sert tartışmalar yaptılar. Yan yana yazdığımız isimler birbirlerini hiç sevmemekteydiler.

Mexico City’nin en büyük gazeyesi La Jornada’nın kültür haber editörü bir arkadaşından bu olayı anlatan makale yazmasını istedi. Kavgayı herkes duymuştu ama ayrıntılarını hiç kimse bilmiyordu. Arkadaşı da aynen şöyle bir makale kaleme aldı.

Yamyamlığıyla bilinen And Dağları’ndaki uçak kazasından kurtulanlar hakkında bir filmin galasına katılan insanlar Mexcio City’de bir Sinema salonunu doldurmuştu. Bu insanlar arasında ünlü yazarlar Gabriel Garcia Marguez ve Mario Vargas Lıosa’da vardı. İki arkadaş birbirlerini görünce, Marguez arkadaşına doğru gidip kendisi ile selamlaşmak isterken, Mario Vargas Lıosa kendisine bütün herkesin ortasında okkalı bir yumruk attı. Marguez’in kanları yerlere fışkırdı.

Kavgayı görenlerin ikisinin siyasetten dolayı kavga ettiğini sandı ama işin aslı Marguez’in, Vargas’ın karısıyla ilişkisinin dedikodusu idi.

Gabriel Garcia Marguez Kimdir

Gabriel José de la Conciliación García Márquez, Kolombiyalı, tüm Latin Amerika’da Gabo olarak bilinen yazar, romancı, hikâyeci ve oyun yazarıdır. 20. yüzyılın en önemli yazarlarından birisi olarak nitelendirilir. 1972’de Neustadt Uluslararası Edebiyat Ödülü’nü ve 1982’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır.

Gabriel Garcia Marguez Kitapları

Yüzyıllık Yalnızlık, Kolera Günlerinde Aşk, Kırmızı Pazartesi, Benim Hüzünlü Orospularım

Mario Vargas Lıosa Kimdir
Mario Vargas Llosa, Perulu roman, öykü ve oyun yazarı, eleştirmen, 2010 yılında Nobel Ödülü kazanmıştır.

Mario Vargas Lıosa Kitapları
Don Rigoberto’nun Not Defterleri, Elebaşılar/Hergeleler, Üveyanne’ye Övgü, Mayta’nın Öyküsü

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir