Ünlü Rus Yazarları ve Eserlerine yansıyan Rus Halkı ve Coğrafyası

Ünlü Rus Yazarları ve Eserlerine yansıyan Rus Halkı ve Coğrafyası

Rus Edebiyatının hem konusu hem de yaratıcısı olan Rus insanının karakterini oluşturan coğrafya ve iklim koşullarının, siyaset, din ve kültür politikalarının Rus Edebiyatı ve yansımasından bahsetmek açıklayıcı olmaktadır. Rus Yazarların Kitapları ve tanımlamasıyla, ova, nehir ve orman Rus insanının yüreğinin genişliğini, sakinliğini, tembelliğini, hayalciliğini ve bilgeliğini simgeleyen coğrafi öğelerdir. Diğer yandan, ülkenin topraklarının çok geniş olması ( batı ile doğu sınırı arasında on bir saatlik zaman farkı vardır). Rus insanının belleğindeki mekan imgesini oluşturan somut bir öğedir. Rus’un zamanı kullanımı da farklıdır. Kuzey bölgelerde gündüz ile gecenin,değişim sürecini takip etmek oldukça zordur. Çünkü, bu bölgelerde doğa, yılın büyük bir bölümünde gündüz ve gece ayrımına izin vermez. Peterburglu ve Moskovalı yazın geceye kışın gündüze hasrettir. Kuzey Kutbu’na çıkıldığı zaman bu durumu daha kesin çizgilerle resmedebiliyoruz. Her şeyi küçük parçalara ayırarak algılama eğiliminde olan Batılı ile Rus arasındaki uyuşmaz nitelikler belirgin olarak bu noktada, zamanın ve mekanın algılanması ve kullanılması sırasında ortaya çıkar.

Bunlara ilave olarak, doğa olaylarından kar ve soğuk unutulmamalı. Okumak için, Rus Edebiyatı ile ilgili hangi eseri seçersek seçelim yazarın bu etmenlere ve bunların Rus insanının karakterinde ortaya çıkan etkilerine ya doğrudan ya da dolaylı gönderme yaptığını belirleriz. Türk okura yabancı olmayan Rus Yazarlar Listesi ile birkaç örnek vermek gerekirse. Beyaz Geceler’de (Dostoyevski) Peterburg’da yaşanan beyaz geceler, ‘Acı’da (Çehov) Soğuk, ‘Kar’da (Paustovski) kar, Bozkır’da (Çehov) uçsuz bucaksız bozkır, Oblomov’da (Gonçarov) ilerde tembelliğin simgesi olacak Oblamov, ‘Tunç Süvari’de (Puşkin) Neva Nehri, Avcının Notları’nda (Turgenev) Orlov bölgesinin doğası ve insanı, Durgun Don’da (Şolohov) Don Nehri, ‘Aptalcık’ta (Leskov) aptallık perdesinin altındaki bilge. Ulusların karakterlerini belirleyen etmenleri sıralarken (sosyal yaşamın ve kültürün çok önemli bir parçası olarak) ülkenin yönetim biçimini ve yöneticilerin takip ettiği siyasetleri de listeye dahil etmemiz gerekiyor.

Rus Yazarları ve eserleri uzunca bir süredir Rusya’nın sınırları dışında da büyük bir kitle tarafından okunmaktadır. Rus edebiyatının bu başarısını değerlendirirken edebiyat bilimi alanında yapılan çalışmaları da dikkate almadan geçemeyeceğiz. Bu bağlamda, üç yüzyılı aşkın deneyimi ve bilgi birikimi olan Çağdaş Rus Edebiyatı ve edebiyatın yalnızca yazarlar ve eserlerden oluşmadığını, eser okurla buluştuktan sonra edebiyat biliminin de tüm alt disiplinleriyle devrede olması gerektiğini belgeleyen seçkin bir örnek olarak gösterebiliriz.

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından (Rus Edebiyatının Açılımları-Birsen Karaca Kavis Bumerang Yay. ) kitabından kısaltılarak alınmıştır.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir