Ünlü Çocuk kitabı Alis Harikalar Diyarında yazarı çocuk istismarcısı mıydı?

Ünlü Çocuk kitabı Alis Harikalar Diyarında yazarı çocuk istismarcısı mıydı?

Ünlü Çocuk kitabı Alis Harikalar Diyarında yazarı çocuk istismarcısı mıydı?

Ünlü Çocuk kitabı Alis Harikalar Diyarında yazarı çocuk istismarcısı mıydı? : Günümüzde iğrenç bir şekilde çocuk istismarları arttıkça, ahlaken yozlaşan yetişkinlerin bu tüyler ürperten tavırları vicdanı olan her insanı kuşkusuz derinden yaralamaktadır. Çocuklara güzel bir yarın bırakmakdan çok öte bu tür çürümüş kişiliklerin cahil ya da aydın her kesimden çıkması ise ayrı bir ele alınması gereken durumdur.

Nitekim, kitapları karıştırırken bu konuya dair bir ilginç anektod bulduk. Dünyaca ünlü Alis harikalar Diyarında çocuk kitabı yazarı Lewis Carroll’de, bu iğrenç ve aşağılık tutum içinde olup bir pedofili miydi? Bu sorunun cevabını, edebiyat araştırmaları yapan ve dünyaca ünlü yazarların gizli hayatlarını irdeleyen, Robert Schnakenberg kitabına aktarmış. Sizler için ekleme yapmadan yazarından alıntıladık.
Charles Lutwidge Dodgson, Alice ile tanışmadan çok önce Daresbury, Cheshirelli bir papazın çekinken, kekeme oğluydu. On bir çocuğun üçüncüsü olan Dodgson, yazmaya erken yaşta başladı. Oxford, İsa Kilise Üniversitesinin, matematik bölümünden mezun olduktan sonra bile, bazıları Comic Times’da yayımlanan mizah şiirlerini yazmayı sürdürdü. Yazı ve matematik kariyerini ayrı tutmaya kararlı olan dodgson, kendisine ”Lewis Carroll” takma adını geliştirdi. Bunun için ilk iki isminin yerini değiştirip, onları Latinceye sonra da yeniden İngilizceye tercüme etti.

Carroll 1862’de arkadaşları ile birlikte bir gemi seyahatine çıktı. Yolculukta sıradışı bir dostluk geliştirdiği on yaşındaki Alice Liddell de vardı. Carroll gemide vakit geçirmek için başkahramanı Alice olan bir öykü yaratmıştı. Küçük kız da onu öykü yazmaya teşvik etti. İlk başta Alis Yeraltı Diyarında diye adlandırılan öykü, sonradan Alis Harikalar Diyarında şeklinde değişti. 1865’te yayımlanan kitap, kısa sürede benzeri görülmedik bir başarı yakaladı. Ardından 1872’de kitabın devamı niteliğindeki Aynanın içinden geldi.

Çılgın şapkacı gibi tuhaf karakterler ve ”Jabberwocky” ile ”Ayısı ve Marangoz” gibi şiirlerle dolu olan Alis öyküleri her yaştan çok sayıda insanı eğlendirdi. Çekingen kitap kurdu Charles Dodgson artık dünyaca ünlü çocuk kitabı yazarı Lewis Carrol olmuştu.

 

Carroll hayatının son yirmi yılında yazmaya, fotoğraf çekmeye, bir şeyler icat etmeye ve matematiksel konulara kafa yormaya devam etti. Onun henüz ergenliğe varmamış kızları konu alan portre fotoğrafları biyografi yazarlarının aklında soru işareti bıraksa da, bugün zamanının hayli ilerisinde çalışmalar olarak
görülür. Carroll şüphe götürmez bir eksantrikti. Hiç evlenmeyerek ve yetişkin kadınlarla uzun süreli ilişkiye girmeyerek sıra dışı yaşam tarzını sürdürdü. 1898’de bronşitten öldüğünde ardında dünyanın dört bir yanındaki yazar, müzisyen ve çocuklara bugün bile ilham veren koca bir sepet dolusu renkli karakterler, tuhaf durumlar ve bir takım sözcük oyunları bıraktı.
”P” ile başlayan o sözcük, ölümünün üzerinden yüz yılı aşkın bir süre geçtiği halde Lewis Carroll’un yakasını hala bırakmıyor. Carroll pedofil miydi? Tartışmaların ardı arkası kesilmiyor. Yazarın genç kızlara özel bir ilgi duyduğu konusunda şüphe yok. Carroll yüzlerce çıplak fotoğraf çekmişti. (kendisi değildi çıplak olan, kızlardı). Fotoğrafların hiçbiri açıkça cinselliği düşündürmese de kızlardan en azından birinin annesi, kızının başında kimse olmadan fotoğrafının çekilmesi teklifini ürkütücü bularak red etmişti.

Carroll’ın, Alis Harikalar Diyarında kitabının, kahramanı Alice Lidell ile özellikle yakın bir ilişkisi vardı ve bu ilişki 1863’te aniden bitti. Ani bitişin nedenini bilen yoktu. Carroll’un günlüğünde bu döneme ait sayfalar ailesi tarafından, muhtemelen yazarın şöhretini korumak için koparıldı. Yazarın fotoğrafçılık merakıda 1880’de, yine aniden söndü. Ayrıca Carroll günlüklerinde ömür boyu taşıdığı bir günah ve suçluluk duygusundan söz ediyordu. Hangi konuda suçluluk duyduğunu hiç belirtmemişti. Acaba fotoğraf çekmekten fazlasını mı yapıyordu?

Yakın dönem biyograflarından bazıları, Carroll’ın sadece Willy Wonka tipinde, çocuklardan büyülenen ama onları istismar edecek, ya da kullanacak biri olmadığını söylüyor. Şurası kesin ki, Carroll’ın herhangi birine uygunsuz yaklaştığını gösteren hiç bir delil yok. Gerçeği ancak tavşan biliyor.

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından (Büyük Yazarların Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg/domingo yayınları kitabından kısatılarak alınmıştır)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir