Umut ÖZKAN yazdı: FİKRi SAĞLAR İLE EDEBİYAT VE KÜLTÜR

Umut ÖZKAN yazdı: FİKRi SAĞLAR İLE EDEBİYAT VE KÜLTÜR

Umut ÖZKAN yazdı: FİKRi SAĞLAR İLE EDEBİYAT VE KÜLTÜR

Umut ÖZKAN yazdı: FİKRi SAĞLAR İLE EDEBİYAT VE KÜLTÜR : Geçmişte İzmir merkezli bir internet sitesine yazılar gönderirdim. O internet sitesi çeşitli nedenlerle kapandı. Bu site daha çok edebiyat, kültür ve sanat içerikli bir siteydi. Kültürü ve sanatı birde Bakan Fikri Sağlar’a soralım dediler. Sordum, Fikri Sağlar yanıtlamıştı. Şimdi o söyleşiyi korono günlerinde sizlere sunuyorum.

Eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Sosyal Demokrat koalisyon hükümetlerinin başarlı bakanlarındandır. İlkeli, belli bir çizgisi olan ondan taviz vermeyen bir siyasetçidir. Bakanlığı dönemindeki başarısından dolayı bugün kültür ve sanat çevreleri övgüyle bahsediyor, saygın yerini koruyor. Kültür Eski Bakanı Sağlar ile çok samimi içten bir söyleşi yaptık.

Söyleşimizde gördüm ki Bakan Sağlar manzara-i umumiyeden hiç memnun değil. Eski Kültür Bakanı Sağlar; Kültürün bir toplumun ürettiği etik, sosyal, siyasal, dini tüm değerlerin toplamı olduğunu belirtiyor. “Şunu da unutmayın diyerek ısrarla vurguluyor.” Bu değerlerin bir tanesi üstün sayarsan yada bir kısmını yok sayarsan tek boyuta indirirsin, ötekileştirirsin, toplum kutuplaşır. Böyle bir yöntemin üzücü sonuçlar doğurabileceğini söylüyor.
Peki sanatçı onun için neyi ifade ediyordu? Sanat kavramını, doğanın tamamı olarak görüyor. Sanatçıyı ise ;doğadan sanatı bulup çıkaran bizlere sunan insan olarak gördüğünü belirtiyor. Eski Kültür Bakanı Sağlar ,Kültürün temelinde hümanizmin üç temel öğesini görüyor. Kendisinin de bunlardan etkilendiğini belirtiyor. Bunlardan Pirsultanın Mücadeleciliği, Yunus’un Sevgisini ve Hacıbektaş’ın akılcılığı yaşamımda kılavuzum olmuştur diye ekliyor.

Bakan Sağlar şuna dikkat edin diye ekliyor: Son zamanlarda uygulanan politikalar hem sanatı hem de insanlık değerlerini talan etmiştir. Farklılıklar ve çokseslilik bizim zenginliğimizdir…Bakanlığı döneminde hem dünya klasiklerini hemde Türk klasiklerini ve güncel bilimsel kitapları bastırıp ücretsiz olarak okullara ,kütüphanelere, ibadethanelere, kıraathanelere, gönderdiğini, ziyaret ettiği bir ilkokulda döneminde basılan kitapları gördüğünü çok mutlu olduğunu belirtti. Üzülerek izliyorum ki artık bu işler yapılmıyor, dedi Bakan Sağlar.

  • Bugün bale tiyatro eskisi gibi izlenmemektedir. Gençlerin ufkunu açacak çağın gereği olan bilgi toplumunu yakalayacak düzenlemelerden geri durulmaktadır. Oysa sanat kini nefreti ortadan kaldırır; sevgi ve güzelliği ortaya çıkarır. Kindar bir ortamın ilacının sevgi olduğunu belirtti. Sanat kurumları baskı kaldırmaz. Hele hele sansürü hiç kaldırmaz. Bakanlık dönemim de böyle bir olaya rastlanmamıştır dedi. Ayrıca ekledi: Bir sanat kurumu özerk olur; sahnelecek oyuna da, oyuncuya da müdahale edilmez. Şimdi ediliyor. Evrensel eserler bile bu bize uymaz denilerek değiştiriliyor…

Sanatçıların özlük haklarının yok sayıldığını belirten Sağlar, benim dönemimde tiyatro ayrımı yapmaksızın tüm kurumlara yardım edilmiştir diyerek belirtti. Şimdi siyaset hüküm sürüyor dedi. Söyleşimizin sonunda Eski Kültür Bakanı Sağlar’a Mustafa Kemal Atatürk sizin için ne ifade ediyor? Diye sordum. Büyük bir heyecanla “o bir mucizedir” dedi ve ekledi: Bir Türkiye mucizesidir. Öngörüleri, devrimleri ve miras bıraktığı fikirlerle ne derece zeki bir devlet adamı olduğu aşikardır bunun gururu hepimize yeter.

Peki Sayın Sağlar Nazım Hikmet sizin için neyi ifade eder? Hüzünlü bir ses tonuyla “Kültür Bakanıyken 1992 yılında Türkiye Cumhuriyeti adına Nazım Hikmetten özür diledim. Pertev Naili Boratavdan da İlhan Başgöz’dende bir kuşaktan da…Nazım Hikmet ilk kez benim dönemimde Tiyatroya sanata girmiştir. Rusyada bulunan eşyalarının Türkiye’ye getirilmesi ve Nazım Hikmet Kültür Vakfında sergilenmesi dönemimde yapılmıştır dedi.

Yaşar Kemal için o bir yaşam, hayattır dedi. Bakanlığım dönemimde çok sık görüştüğüm bir yazarımızdır dedi. Eserleri eşsizdir. Bakanlığım dönemimde kendisine Kültür Bakanlığı büyük ödülünü kendisine ben takdim ettim. Peki Sayın sağlar, siyaset? Dedim şimdi Mersin Milletvekiliyim, layıkıyla onu yapmaya çalışıyorum. Günler ne getirir bilemem…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir