Umut Özkan Harput Senfonisi

Umut Özkan Harput Senfonisi

    Umut Özkan  Harput Senfonisi

Umut Özkan  Harput Senfonisi

Harput Musikisi, kendine ait ezgisi, tınısı ve yöresel sözcük dağarcığı olan geleneksel bir müzik türüdür. Sözlü kültürümüz içinde yöre insanının sosyal, kültürel ve estetik yaşamını birebir yansıtır. Onun aşkını, sevgisini acısını terennüm eder. Harput Musikisi, Elazığ musikisi olarak da adlandırılır. Bir yanı Urfa halk türkülerine, bir yanı Kerkük ezgilerine benzer. Zaman zaman aralarında, müzikal yapılarında, örgülerinde geçişkenlik, varyantlaşma da görülmektedir.

        Üniversitede derslerine büyük bir heyecanla ve zevkle girdiğimiz Türk Halk Müziği Hocamız “Mehmet Özbek idi.” Daha sonra öğrendim, Harput Türkülerinin bir çoğunu kendisi alanda derlemiş. Hoca derdi ki ” Elazığ yani Harput Musikisiyle Urfa Musikisi ” dayı yeğen” gibidir, etle tırnak gibidir.

“Gerçekten de kullanılan müzik aletleri, türkülerdeki sözler, okunuş tarzlarında hep bir benzerlik ve yakınlık vardır. Elazığ’ da uzun yıllar Edebiyat öğretmenliği yapan arkadaşım, ”buralarda iyi insana “gakko” derler, adım Muharrem ” gakko ”ya çıktı” demişti. Harput Musikisi de tam” gakkodur”. Dinledikçe bir sıcaklık, bir dostluk, bir sevgi sarar insanın bulunduğu ortamı.

     ”Elazığ Türkülerinin” kaynak kişileri; “Hafız Osman Öge”, Enver Demirbağ” ” Sıtkı Demirci bir de “Paşa Demirbağ’dır”. Türkülerin tamamına yakını bu” musikişinas” kişilerden alınmıştır. Halk müziğinin duayen ustası Nida Tüfekçi derlemelerinin bir çoğunu Hafız Osman Öge’den yapmıştır. Bu kişilerin en önemli özelliği ” Harput Musikisini” hem ağız olarak hem de tavır olarak mükemmel bir şekilde yansıtmalarıdır. Genç kuşaklar da onu alıp bu günlere getirmişlerdir Devamını Oku

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir