Tolstoy'un Ölümü ve Karısı Sofia'dan Gizlice Kaçışı

Tolstoy’un Ölümü ve Karısı Sofia’dan Gizlice Kaçışı

Tolstoy’un Ölümü ve Karısı Sofia’dan Gizlice Kaçışı

Tolstoy’un Ölümü ve Karısı Sofia’dan Gizlice Kaçışı : Rahmetli arkadaşım Niyazi Berkes, evliliği bir boks maçına benzetirdi. Balayı biter bitmez karı koca ringe çıkarlar, maç başlar. Eğer dövüşenlerden biri nakavt olursa, ya da bir şike yapıp yenilgiyi kabul ederek yere serilirse, o evlilik kör topal yürür. Ama maç devam ederse, bitkin düşen çiftin ringinden çıkmaktan yani boşanmaktan başka çare kalmaz.
Gelgelelim, boşanmak da kolay değildir. Çünkü çocuklar vardır, alışkanlıklar vardır. Üstelik, yalnız kalmaktan ödü kopar herkesin. Tüm bunlara karşın bir an gelir, artık dayanamaz hale gelirler. Elli yıl sonra, tüm tanıdıklarını hayretler içinde bırakarak ayrılıverirler.

Tolstoy'un Ölümü ve Karısı Sofia'dan Gizlice Kaçışı

Tolstoy’un Ölümü ve Karısı Sofia’dan Gizlice Kaçışı

Örneğin Tolstoy’un ölümü öncesi 1910’da seksen iki yaşındayken, neredeyse yarım yüzyıldır evli olduğu, ona bir düzine çocuk veren, evin her işiyle uğraşan, bütün yazdıklarını temize çeken karısı Sofia’dan resmen kaçtı.

Kendisini zindanlara atan bir gardiyan olmakla suçladı onu. Bir yandan evrensel sevgiyi savunuyor, bir yandan da kadıncağızı köpekler gibi mutsuz ediyordu. Karısına bıraktığı veda mektubunda, kırk sekiz yıldır sadık ve dürüst bir eş olduğu için Sofia’ya teşekkür etti. ama son günlerini ”yalnızlık ve sessizlik” içinde geçirmek istediğini bildirdi.
Gece yarısı gizlice evden kaçarken, ”özgür olmak ne güzelmiş!” dedi. Sofia üzüntüden kendini küçük bir göle attı. Geri dönmesi için ona yürek paralayıcı mektuplar yazdı, haberciler gönderdi. Tolstoy’un niyeti ta Türkiye’ye kadar kaçmaktı. Ama yolda hastalandı. Astapova adlı bir istasyondan trenden inmek zorunda
kaldı. Tolstoy, istasyon şefinin küçük evinde can çekişirken, karısı, hepsi yetişkin ve kimi ana tarafını, kimi baba tarafını tutan çocuklarıyla birlikte özel bir trenle oraya geldi.

Çeşitli ülkelerin gazetecileri, Pathe Film Şirketinde haber programı çekenler ve yazarın hayranları oraya üşüşmüştü. Rus hükümeti sivil kılıkta polisler ve jandarmalar sevketmişti o küçük istasyona. Ortodok Kilisesi de, yazarın ölüm döşeğinde dinle barışmasını sağlamak umuduyla papazlar göndermişti. Tolstoy’un başucunda altı hekim vardı. Yalnızlık ve sessizlik içinde ölmek isteyen yazarın çevresinde, gürültülü büyük bir kalabalık toplanmıştı.

Karısı ise gözyaşlarına boğulmuş bir halde trende bekliyor, onu görebilmek için sürekli arabulucular gönderiyordu. Ama Tolstoy, Sofia’yı görmeyi red ediyordu. Kaçışından bir hafta sonra, o teren istasyonunda öldü. Karısı onu ancak komaya girip bilincini yitirdikten sonra görebilmişti.

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından (Mina Urgan, Bir Dinazorun Anıları YKY) kitabından kısaltılarak alınmıştır

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir