Tolstoy'a Nobel Edebiyat Ödülü'nün Verilmeyişi ve Gerçek Nedeni

Tolstoy’a Nobel Edebiyat Ödülü’nün Verilmeyişi ve Gerçek Nedeni

Tolstoy’a Nobel Edebiyat Ödülü’nün Verilmeyişi ve Gerçek Nedeni

Tolstoy’a Nobel Edebiyat Ödülü’nün Verilmeyişi ve Gerçek Nedeni :  orta yaşlarında yaşadığı ruhsal dönüşüme dek sıradan bir Rus asilzadesinin hayatı gibiydi. Bir yandan da Dünya Edebiyatı‘nın en kalıcı eserlerinden ikisini yazdı. Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Tolstoy, (dördüncü göbekten kuzeni Aleksandr Puşkin’di), öğretmenleri tarafından ‘öğrenmeye ne kabiliyeti, ne de hevesi olan biri” diye tınımlanan, umarsız bir öğrenciydi.

Yetişkinlikte, vaktinin büyük bir çoğunu, kumar oynayarak, cinsel yoldan kaptığı hastalıklarla uğraşarak geçirdi. Tolstoy’un not defterleri ölümle takıntılı bir insan tablosunu ortaya koyuyordu. Kırım Savaşı’nın kanlı Sivastopol Kuşatması gazilerinden biri olan yazar, muharebe meydanının vahşet ve infazlarına canlı şahit olup ayrıntılarına kadar yazdı. Delice korktuğu ölümü kimi zaman hemen yanı başında, omzunu tıklatmaya hazır gezindiğini düşünerek kan ter içinde kalırdı günlük yaşamda bile.

Böylesi ızdırap dolu günler birbirini takip ederken, Tolstoy orta yaşlarındayken Fikren ve ruhen bir değişim, dönüşüme girdi. Dünyanın artık bütün geçici zevkleri onu tatmin etmiyor, ruhunu ve gerçek kimliğini Manevi yönden aramaya başlıyordu. Tolstoy artık, cinselliği, alkolü, tütünü ve alkolü bırakarak kendini Hristiyan Anarşizmi” hayatına adadı. Artık Hz. İsa öğretileri doğrultusunda yaşayacak, ama Rus Ortodoks Kilisesi’nin yetkisini tanımayacaktı.

Doğal olarak Kilise karargahından kendine bir kaç dost edindi. Bu kişiler onu 1901’de afaroz edip ihanet ettiler. Tolstoy artık geçmiş dönemlerinde rezil yaşamım dediği anılarına dönmek bile istemiyordu. Çoğu hizmetkarlarını, işçilerini hep özgür bırakıp, bütün servetini onlara bağışlamaya başladı.

Geçmişte güncesine yazdığı şu Tolstoy Sözleri kendisinin yapı olarak nerede durduğuna ve nelerden kaçtığına işaret etmekteydi.

”Savaşta adam öldürdüm, düelloda karşımdaki ile dövüştüm, iskambilde kaybettim, köylünün alın teri ile ürettiği malı heba ettim, köylüyü zalimce cezalandırdım, havai kadınlarla alem yaptım ve insanları kandırdım. Yalan, dolan, soygunculuk, her türlü aldatma, içki, şiddet, cinayet… işlemediğim tek suç olmadı.”

Tolstoy’un dini dönüşümü artık onun hayatının tek gerçeği idi. Kıyısından ucundan değil her haliyle yaşamındaydı. Et yemeği hayatından çıkarmıştı, vejeteryan olmuştu. Alkolü ve tütünü bıraktı ve kendine ait özel mülkünü dağıttığı köylülerinde aynısını yapmaları için davette bulundu. Bu konuyla ilgili ”İnsan Neden Kendini Uyuşturur” adı altında makale yazdı. Tabi yaşamı böyle bir anda %90 derece dönmesi Yazarlığından hiçbir şey kaybettirmedi. Belki sevenleri için daha da üretken hale geldi. Tolstoy Kitapları, dünyanın her yerinde kapış kapış satıldı. Ama böylesi büyük bir yazar neden Nobel Edebiyat Ödülü alamadı insanın aklını kurcalamıyor değil hani? Bu konuda Robert Schnakenberg şöyle demekte:

”Tolstoy edebiyat dalında Nobel Edebiyat Ödülü’nü hiç alamadı. Ödül 1901’de ilk defa verileceği zaman şansı en yüksek görülen adaylardan biri Tolstoy’du. Ancak onun yerine ödülü müphem (ve tuhaf isimli) Fransız şair Sully Prudhomme kazandı. Resmi bir açıklama yapılmadı ama muhtemelen Tolstoy’un politikası kültürel açıdan muhafazakar Nobel Komitesi ile pek uyuşmadı. Jüri üyelerinden biri Tolstoy’un medeniyetin tüm formalarına karşı dar görüşlü saldırganlığı vardır demişti. Bu her ne demekse? Neyse ki Tolstoy bu konuda yalnız değildi. Henrik Ibsen ve Emile Zola da benzeri nedenlerden dolayı ödüle layık görülmemişti.’

Şimdi Dünyanın her yerinde Tolstoy Eserleri okuyan her insanın ona ve Dünya Edebiyatına yapılan en büyük haksızlığın bu olduğu konusunda ağız birliği etmesi gayet normal değil miydi?

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından (Tolstoy makale, kitapları ve Robert Schnakenberg’in Büyük Yazarların Gizli Hayatı) kitaplarından yararlanılarak kısaltılarak yazılmıştır.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir