Sevgilisinden Picasso’ya, Ahlaken beş Para Etmezsin

Sevgilisinden Picasso’ya, Ahlaken beş Para Etmezsin

Ünlü Ressam Pablo Picasso fırtına gibi bir yaşam sürdü. Hareket alanının gerisinde hep çözümsüz sorular bıraktı. Hele ikili, kadın erkek ilişkilerinde. Picasso ilkin, Eva diye hitap ettiği, Marcelle Humbert ile aşk yaşamaya başladı. Birinci Dünya Savaşının başlaması onun kafasında tasarladığı ve sanat alanınını daralttı. Picasso’nun sevgili aşkı Eva, 1916 yılında veremden dolayı hayatını kaybetti. Bir müddet keder ve üzüntü içinde ölen Eva’nın anılarını yad edip yaşamına bu şekilde devam eden Picasso, Ballets Russes için, dekor ve kostüm tasarımları yaparken, yakınlaşmanın ardından Rus dansçı Olga Koklova’ya aşık oldu. İkili çift birbirlerini çok sevdiler ve hiç geciktirmeden 1918’de evlendiler. Birinci Dünya Savaşı‘nın sona ermesinin ardında eşi Olga hamile kalmıştı. 1921’de bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Adını Paolo koydular. Bu gelişme ve aile hayatı Picasso’da bir gelenekçilik izlenimine yol açtı.

Picasso kendi ailesinde yaşadığı koşulları, neoklasik bir bakış açısı ile çocuklar ve annelerini canlandırdığı Grek Mitolojisinden canlandırdığı imgelere yer verdi. Fakat, bu aile ve evliliklerinde sorunlar oluşmaya başladı ve eşi Olga ile aralarında tarifi imkansız duygusal farklılıklar oluşmaya başladı. 1927 yılında çift resmen ayrıldı fakat Picasso eşini boşamayı kesinlikle reddetti. Fransız Hukukunda eşlerin boşandıktan sonra mal bölüşümü artık ikisinide ilgilendiriyordu.

Tekrar yaşmında yalnız kalan Picasso duygusal boşluğunu Marri-Therese Walter adında Fransız bir kadınla birlikte olduğunda yok etti. İkilinin ilişkilerinden Maya adında bir kızları oldu. Fakat Picasso ilişkisi hala devam ederken, 1936’da Dora Mar adında bir fotoğraf sanatçısı kadına ilgi duymaya ve onunla iletişim kurmaya çalıştı. Dora Mar’ın gizemli yapısı Picasso’nun aklını başından aldı. Kısa sürede onunla da bir ilişki yaşamaya başladılar. Ne var ki Picasso ondanda sıkılıp aradığını bulamayınca. Françoise Gilot ile bir ilişki yaşamaya başlayıp, Dora Maar’ı terketti. Bu terkediliş, kadının sinir krizleri geçirmesine neden oldu. Ve Picasso’ya şu cümleleri sarf etti. Sanatçı olarak Olağanüstüsün ama ahlaktan söz ediyorsak beş para etmezsin.

Picasso’nun hayatındaki kadınların hepsi genel anlamda duygusal derin izler yaşadılar. Picasso’nun en son karısı Jacgueline çocuklarını onun cenaze merasimine gelmelerine engel oldu. Marie-therese Walter kendini kesti, Jacgueline Rogue Picasso kendisini vurdu. Ölümünden sonrada gelecek kuşaklar onun bu fırtına gibi yaşamının izlerini taşıdı.

Pablo Picasso Kimdir
Pablo Picasso, tam adı ile Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso, İspanyol ressam ve heykeltıraş. 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen isimlerindendir. Georges Braque ile birlikte kübizm akımının temelini atmıştır.

Pablo Picasso Eserleri
Guernica, Avignonlu Kızlar, Yaşlı Gitarist, Ağlayan kadın

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir