Salman Ruşdi Şeytan Ayetleri Kitabı ve Sonrası

26 Eylül 1988’de Viking Penguin Yayınevi, çekinceleri olsa da, 1 Haziran 1947’de Bombay’da doğan Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rushdie’nin Şeytan Ayetleri kitabı yayımladı. İngiliz edebiyatı dünyasındaki ilk eleştiriler yazarın iyi yazmayı bilmediği, bildiğindeyse konularını doğru seçmediği çerçevesindeydi. Her şeye karşın yazar Muhaömed ve İslamın tabuları hakkında bir taşlama olan romanıyla Whitbread Ödülü’nü kazandı.
Müslümanlar tepki göstermekte gecikmedi. Hindistan’da kitabın içeriğini pek bilmeyen bir bakan kitabı dini değerlere saldırmakla suçladı. Bir hafta sonra kitabın en incitici bölümleri fotokopiyle çoğaltılarak İslamı okullarda dağıtılmaya başladı. Amaç infial yaratmaktı, bunda da başarılı oldular, 8 Ekim’de Suudi Arabistan gazeteleri Rushdie’yi İslamı yadsımaya teşvik etmekle suçladı. Ocak 1988’de İngiltere’de televizyonlar Bradford, West Yorkshire’da Şeytan Ayetleri’nin kopyalarını yakan Arap aydınlarınjn görüntülerini yayınladı. İslamabad’daki Amerikan Kültür Merkezi talan edildi. Bu eylemler tüm dünyada tekrar etti; yazar birkaç hafta sonra ölüm tehditleri almaya ve halk içine çıkmaya cesaret ettiğindeysr fanatiklerin doğrudan saldırılarına uğramaya başladı. Keşmir’deki romanı protesto eylemlerinde 60 kişi yaralandı ve bir kişi öldü.

Ama bu daha başlangıçtı. Ayetullah Humeyni 14 Şubat’ta halkın karşısına çıktı ve Rushdie’nin bu saygısızlığına bir son vermeye karar verdiğini açıkladı ve öldürülmesi için bir fetva verdi. ( Yazar V.S. Naipaul hiç zaman kaybetmeden müthiş bir kara mizahla Humeyni’nin fetvasının uç bir edebiyat eleştirisini andırdığını söyledi.) Rushdie’nin başına bir milyon dolar ödül kondu. 1993’te Norveçli yayıncı William Nygaard kitabı yayımladığı için saldırıya uğradı, dört yıl sonra Rushdie’nin başına konan ödül iki katına çıkarıldı.

Bunun sonucunda dünyanın dört bir yanında Rushdie kitapları yakılmaya başladı ve hız kesmeden devam etti. 12 Şubat 1999’da bir grup Müslüman, Hindistan’da Rushdie fotoğrafları ile kitaplarını yaktı. Delhi’deki Jama Camisi’nde yüzden fazla eylemci Rushdie karşıtı sloganlar attı, bazıları mübarek bir inasın onu öldürmesi için dua etti. 2007’de bile Kraliçe 2. Elizabeth Rushdie’ye Sir unvanını verdiğinde ölüm çağrıları yinelendi.

Kaynak:Fernando Baez-Kitap Kıyımının Evrensel Tarihi/Can Yayınları
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir