Rus Edebiyatının Mutlaka Okunması Gereken 7 Başyapıtı

Rus Edebiyatının Mutlaka Okunması Gereken 7 Başyapıtı Edebiyat ve sanat diyince, belki de 100 yıl önce bütün dünyayı kasıp kavuran Dünya Klasiklerinde Rus Yazarların ayrı bir yeri vardır. Ülkemizde çoğu okurun kütüphanesinde bulunan bu yazarların eserleri eşsiz bir değer taşımaktadır. Sizler için bu yazarlardan güzel bir liste hazırladık.

Rus Edebiyatının Mutlaka Okunması Gereken 7 Başyapıtı Rus Edebiyatı, 11. yüzyılda Ruslar’ın Hıristiyanlık’ı benimsemesinden sonra yazılan yapıtlarla başlar. Doğu Slav toplulukları ilk kez 10. yüzyılın hemen başında Kiev’de merkezi bir yönetim altında bir araya gelmişlerdi. Aynı yüzyılın sonlarında Kiev prensi tarafından benimsenen Hıristiyanlık’ın halkın arasında yayılmasıyla okuryazarlık gelişebilme olanağı buldu. Bu yeni dinle birlikte Rusya’ya Yunanca ya da Slavca dinsel yapıtlar girdi. Yunanca’dan çeviriler yapılmaya başlandı.

1: Nikolay Vasilyeviç Gogol, Ölü Canlar

Ölü Canlar, Ukrayna asıllı Rus romancısı ve oyun yazarı Nikolay Vasilyeviç Gogol’un ilk cildini 1842’de tamamladığı ve bitirilememiş romanıdır. Romanın konusunu kendisine Puşkin tarafından önerilmiştir. Devamını Oku

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir