Reşat Nuri Güntekin Hayatı ve Bilinmeyen Detayları

Reşat Nuri Güntekin Hayatı ve Bilinmeyen Detayları

Reşat Nuri Güntekin Hayatı ve Bilinmeyen Detayları

Reşat Nuri Güntekin Hayatı ve Bilinmeyen Detayları  : – Nasıl yazarsınız? Konularınızı arar mısınız, sırf yazmak ihtiyacı ile masa başına geçtiğiniz olur mu?

– Ona da galiba yine rastgele diye cevap vermek lazım gelecek. Nasıl yazdığımı sizinle beraber kendime de izaha uğraşayım. Not almak, masa başında plan yapmak adetim değildir. Çok eskilerden beri zaman zaman zihnimde, adeta kendiliklerinden, çok ilkel bazı kanavaları (kanaviçe) çizilmiştir. İleride tekrar
ele almak düşüncesi ile bir köşeye atarım. Evlerin hırdavat dolaplarındaki kırık çocuk oyuncakları gibi karmakarışık birikirler. Arasıra bunlardan biriyle bir parça oynayıp tekrar yerine atarım.
Bunları ressamların üçer beşer çizgilik ilk eskizlerine (taslaklarına) benzetmekte mümkündür. Şu fark ile ki onlar dolaptan yine eski halleri ile çıkarlar. Benim oyuncakların bir kısmı büsbütün kaybolmuşlar, yahut çürüyüp dağılmışlardır. Fakat bazılarını da haberim olmadan şaşılacak derecede işlenmiş ve daha garip bugünkü güncel duygular ve görüşlerimin tonunu tucaka derecede değişip tazelenmiş bulurum. Böylece en yeni romanlarımın bazan yirmişer otuzar senelik, hatta belki daha fazla birer geçmişleri olduğunu söylersem yalan olmaz.

Fakat zihnimin bir köşesinde kendi kendine kabarıp gelişmiş olan bu sujeler yine de, edebiyat derslerinde çocuklara söylediğimiz gibi, dalından düşecek meyvalar haline gelmiş değillerdir. Plandan ziyade müphem (belirsiz) bir umumi şemaya benzerler. Masa başı çalışmaları başladıktan ve bir parça ilerledikten sonra onlar yine tekrar kendiliklerinden değişmeye, kişiler ve olaylar başlarını alıp evvelden hiç düşünmediğim büsbütün ayrı yollara gitmeye başlarlar. Bazıları hatta büsbütün kaybolarak yerine yenileri gelir. Bundan sonra bütün mesele yazıyı dara getirmekte, bana zahmet vermeden gelen değişikliklere ve gelişmeler muhtaç oldukları zamanı vermektedir.

Özetle, roman yazarken eski ekonomileri ile geçinen ufak tefek eski gelir kırıntılarıyla faizlerini yiyen küçük gelir sahiplerine benzer bir durumum var. Fakat bunun da kendine göre zorlukları olduğunu unutmamak lazımdır.

Konuşan: Yaşar Nabi Nayır (Edebiyatçılarımız Konuşuyor,1976)

Reşat Nuri Güntekin Kimdir

Cumhuriyet Dönemi önemli Roman, Öykü ve Oyun Yazarıdır.

Reşat Nuri Güntekin Hayatı

26 Kasım 1889’da İstanbul’da (Üsküdar) doğdu. Babası subaydı. Selimiye Mahalle Mektebi’nde başladığı ilköğrenimini Çanakkale’de tamamladı. Bir buçuk yıl Çanakkale İdadi’sinde (lise) okuduktan sonra, İzmir’deki Fransız Okuluna (Freres) yazıldıysa da bitiremedi; tastikname alarek okuldan ayrıldı. Sınavla
girdiği İstanbul Edebiyat Fakültesi’ni (1912) bitirdi. Edebiyat Öğretmeni olarak Bursa Lisesi’ne atandı. Daha sonra İstanbul’da Vefa, İstanbul Çamlıca, Kabataş, Galatasaray ve Erenköy Liselerinde çalıştı.

1924’te bazı arkadaşlarıyla Kelebek adlı bir gülmece (mizah) dergisi çıkardı. Milli Eğitim Bakanlığı
Müfettişi olarak (12 yıl) Anadolu’nun bir çok yerini dolaştı. 1939-1943 döneminde Çanakkale Milletvekiliği yaptı. Ardından tekrar müfettişliğe döndü. 1947’de başmüfettişliğe yükseldi. Aynı yıl Memleket adlı bir gazete çıkardı. 1950’de Kültür Ateşesi ve öğrenci müfettişi olarak Paris’e gitti. 1954’te emekliye ayrıldı. Bir süre İstanbul Şehir Tiyatroları’nda edebi kurul üyeliği yaptı. Tedavi için gittiği Londra’da 7 Aralık 1956’da vefat etti. İstanbul’da Karacaahmet Mezarlığı’na gömüldü.

Reşat Nuri Güntekin Kitapları (başlıca)
ROMAN: Çalıkuşu (1922), Gizli El (1922), Dudaktan Kalbe (1925),  Acımak (1928), Yaprak Dökümü (1930), Kavak Yelleri (1961)
HİKAYE: Eski Ahbap (1919), Tanrı Misafiri (1927)
OYUN: Hançer (1920), Hülleci (1935), Tanrı Dağı Ziyafeti (1955)
GEZİ: Anadolu Notları (2 cilt. 1936)
MAKALE: Reşat Nuri Güntekin Tiyatro ile ilgili Makaleleri (hzl.Kemal Yavuz, 1976)
İNCELEME: Dil ve Edebiyat (1934), İbsen, yaşamı ve eserleri (1934) vb.

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından Ahmet Köklügiller, Nasıl Yazıyorlar/ IQ KÜLTÜR SANAT YAYINCILIK kitabından kısaltılarak alınmıştır.

 
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir