Puronun Edebiyatla olan bağlantısının ilginç Hikayesi

Puronun Edebiyatla olan bağlantısının ilginç Hikayesi

Puronun Edebiyatla olan bağlantısının ilginç Hikayesi : Kıyılmış tütünün, tek parça, geniş bir yaprağa sarılmasıyla yapılan kalın ve uzun sigaraya: ‘Puro’ diyorlar. Puronun en üste sarılı yaprağı; dayanıklı, esnek, ipeksi ve tek renk olmalıymış. Ayrıca da hoş bir tadı bulunmalı ve iyi yanmalıymış. Kıyılmış tütün Havana’da edebiyat eşliğinde sarılırmış. İnce ince kıyılan tütün, esnek ve ipeksi dokulu son yaprağa, klasik romanların satırlarıyla birlikte yerleştirilirmiş.

Puronun hoş tadı ve iyi yanan özünde de Havanalı işçilerin, puro sararken dinledikleri edebiyat metinlerinin lezzeti bulunurmuş. Havana’da puro, fabrikada çalışan ‘kadrolu’ bir ‘roman okuyucusunun’ okuduğu romanlar eşliğinde üretilirmiş. O romanlar ki, İspanyolların sömürgecilik dönemlerindeki insanların çilelerinide anlatır. O romanlar ki puro içen insan tiplerini de içerir. O romanlar ki, Havanalı tütün işçilerini de barındırır.
Televizyonda, Havana’daki puro fabrikalarında, işçilere klasik romanları okuyan ve emekli olan yaşlı adamı dinliyordum. Havana’yı, puroyu, edebiyatı sarmaş dolaş evlendiren adamı. Bir ara, fabrika dara düşünce ‘roman okuyucusunun’ işine son vermeye kalkmışlar. İşçilerin bir yandan roman dinleyip bir yandan oya işler gibi puro sarmaları tehlikeye girmiş. Buna ilk itiraz işçilerden gelmiş. Aralarında para toplayarak -kriz aşılıncaya kadar- onlara romanlar okuyan, insanın yarattığı yeni dünyaları, estetiği ve hazzı, onlara aktaran bu adama maaşını vermişler.

Bir işçi Küba’nın köylerinden kalkıp geldiğindeki ufkunun, puro sararken dinlediği romanlarla nasıl geliştiğini anlatıyordu televizyon. Dünyayı yeniden yaratan yazarların ufuklarının, kendininkini nasıl geliştirdiğini hikaye ediyordu. Ayrıca yapılan araştırmalar, tütün işçilerine roman okumanın; verimi, dikkati ve çalışma zevkini arttırdığını ortaya koyuyordu. Puro, Havana ve Edebiyat. Ve romanlar dinleyerek puro saran Kübalı işçiler. Edebiyat insanı insan edebiyatı zenginleştiriyor.
Kaynak: edebivizör editörleri tarafından Mehmet Altan’ın Hemen Kitap Yayınlarından çıkan Bir Gecelik Aşklar Nereye Gider kitabından alıntılanmıştır.

NOT: Puronun Edebiyatla olan bağlantısının ilginç Hikayesinde yazar hakikaten çok farklı bir noktadan konuyu ele alıp bizler için yazmış. Çoğu zaman klişe anlatımlar dışında bu şekilde benzetmeler bütün derin okuma seven okurlara hoş geliyor.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir