OZAN FEYZULLAH ÇINAR'IN ARDINDAN

Ozan Feyzullah Çınar ‘ın Ardından Kaleme Yansıyanlar

Ozan Feyzullah Çınar ‘ın Ardından Kaleme Yansıyanlar

Ozan Feyzullah Çınar ‘ın Ardından Kaleme Yansıyanlar : Büyük ozanın ardından sevenleri tarafından kaleme alınan, hasretle yazılan hayatını sizler için paylaştık. Halk türkülerinin bağrımızdan kopup gelen o ince ve acı tınısına her insan ses olamaz. Ses olanlar ise tarihin sayfalarına hepimiz tarafından büyük ozan diye düşer adlarını. Bu yazıda onun ardından kaleme alınmış güzel bir yazıdır. İyi okumalar dileriz.

Büyük Ozan Feyzullah Çınar’ın Hayatı

Büyük ozan Çınar, Sivas “Çamşıhı” yöresinin ağız özelliklerini, tınısını ve yöresel tavrını kuşaktan kuşağa, nesilden nesile aktaran, çağının tanığı bir âşıktır. Memleketi Çamşıhı’da taşa vursan bir ozan, deyişiyle ve türküsüyle birlikte karşınıza çıkar, bağlamasıyla çalıp söylemeye başlar.
Çamşıhı, türkünün ve ozanın harman olduğu bir yerdir. Tıpkı “yerdeşi” büyük usta Mahmut Erdal gibi daha niceleri o topraklarda yetişmiştir. İlk eserleri Esiri ve Agahi Babadan alınmıştır. Daha sonra kendi eserlerini ve Pirsultandan dörtlükler deyişler nefesler ve usta malı türküler olarak onun sesinden ete kemiğe bürünmüştür. Gazeteci Fikrey Otyam Çınarı yazar çizer kadroyla tanıştırmıştır.

Yaşar Kemal onun için “Bin yıldır çalıp söyleyen bir ozan” tabirini kullanmıştır. 200 den fazla eseri bugüne kadar gelmiştir. Geçenler de Feyzullah Çınar’ın “Kerbela” adlı eserini Ozanın sesinden dinledim. Sanki eşsiz bir romanın sayfalarını çevirir gibi heyecan ve merak uyandırıyor. Biran Ayşe Emel Mesci’nin kerbelası gözümün önüne geldi.

Hiç unutmam Prof. Dr. İrene Melikoff adını… Büyük bir araştırmacıdır. Türkiye’de önce Aleviliği, sonra Bektaşiliği, sonra deyişleri ve semahları araştırır. Bir gün derler ki, “Ankara’da bir ozan var, adı Feyzullah Çınar. Bir dinleyin…” Dinlemiş, çok beğenmiş. Çınar’ı Paris’teki Türkoloji Enstitüsü’ne konuk sanatçı olarak götürmüş. Melikoff, tüm öğrencilere ve öğretim üyelerine Çınar’ı sazıyla sözüyle dinletmiş, hayran kalmışlar.

“Böyle bir sesi duymamıştık.” demişler. O yüzden derler ki, adını Paris’te bile duyuran halk ozanı bir emekçidir Feyzullah Çınar. “Adına Paris’te üniversitede kürsü bile var.” derler. Bu dünyadan, “Yılmaz yılmaz, bizim gençler yılmaz…Doğu yılmaz… Batı yılmaz…” diyen, yaşamdan türkülerin güzelliğinden başka bir şeye inanmayan, yılmayan Feyzullah Çınar kondu göçtü. Saygı ve sevgiyle anıyorum. Işıklar içinde uyusun.

Yazar: Umut Özkan
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir