Orhan Pamuk Kitap Yazmaya İlk Nasıl Başladığını Anlatıyor

Orhan Pamuk Kitap Yazmaya İlk Nasıl Başladığını Anlatıyor

Dünyaca Ünlü, ülkemizin ender yetiştirdiği ismi anılınca ilk akla, kitaplarından ziyade, Orhan Pamuk Nobel Edebiyat Ödülü olan, çünkü bu dalda Türkiye’de ilkez bu ödüle layık görülen değerli Yazarımız Orhan Pamuk, ilk kitap yazma ve ilk kitabını yazdığı süreçteki deneyimlerini samimice anlatıyor.

Yirmi beş yaşındaydım. Boğaz’a bakan bir apartman dairesinde annemle oturuyor, kitaplarla çevrili bir arka odada sürekli sigara içerek ilk romanımı bitirmeye çalışıyordum. İlk romanı yazmak, insanın kendi hikayesi gibi anlatmayı öğrenmesi değildir yalnızca. Aynı zamanda insanın kendini, bir romanı baştan sona tutarlı bir şekilde hayal edebileceği ve bu hayal ettiği şeyi de kelimelere, cümlelere geçirebileceği bir kişiye dönüştürmesidir. Romancı olmak için mimarlık okumayı da bırakmış, kendimi eve kapatmıştım.

Yaşıtım diğer genç Tür yazarlarıyla arkadaş değildim ve bu yalnızlığım geleceğime ilişkin korkumu arttırıyordu. Fakat, Paris Review Röportajları okuyarak yalnızlığımı unutuyordum. Benim gibi pek çok ruh olduğunu, isteklerim ve başarılarım arasındaki uzaklığın tabii olduğunu, günlük hayattan sıkılmamın hastalıklı değil, akıllıca bir şey olduğunu ve beni hayal etmeye ve yazmaya zorlayan pek çok küçük takıntımı sevip kabul etmeyi de yazar röportajlarını okuyarak öğreniyordum.

Gençliğimde, hayranlığını duyduğum yazarların hayat hikayelerini ve Flaubert’in Mektupları’nı okuyup edebi modernizmin ahlakını- her cidi yazar için kaçınılmaz olan ahlakı- benimsemiştim: Edebiyatı kendi güzelliği için sevmeli, kendimi sanata hiçbir karşılık beklemeden bütünüyle vermeli ve üne, başarıya ve ucuz ilgiye sırtımı dönmeliydim. Faulkner’in ya da başka yazarların bu ideallere bağlılığını dürüstçe ve içtenlikle ifade etmelerini okumak maneviyatımı düzeltirdi. Yazarlığımın ilk yıllarında, kendime ya da geleceğime güvenimin sarsıldığı zamanlarda Yazarların Röportajlarını yeniden yeniden okur, güvenimi ve kararlılığımı geri kazanırdım.

Yavaş yavaş bütün gün bir masada oturup çalışmayı, kağıdın kalemin kokusuyla bir odada yalnız kalmayı hiçbir zaman kaybetmeyeceğim bir alışkanlık haline getiriyordum. Yazması dört yıl alan ve sonunda altı yüz sayfayı bulan ilk Romanım Cevdet Bey ve Oğulları kitabımın bir yerinde takıldığımda, sigara kokulu küçük odamdaki masamdan içgüdüyle kalkar, umutsuzlukla divana kendimi atar, yeniden okuduğum Faulkner’ın, Nabakov’un, Dos Passos’un, Hemingway’in ya da Updike’ın bir röportajıyla yazarlığa inanmaya, yolumu bulmaya çalışırdım. Bir roman yazarın kafasında ilk nasıl belirir, gelişir, hikaye nasıl planlanır ya da hiç planlanmaz gibi roman yazma konularında Paris Review Röportajları’ndan çok şey öğrendiğimi hissederim hep. Bazan da bu röportajlarda okuduğum bir çeşit roman anlayışına, kendi kendime öfkeyle karşı çıkarak roman hakkında kendi düşüncelerimi geliştirirdim.

Orhan Pamuk Kimdir

Ferit Orhan Pamuk, Türk yazar. Birçok başka edebiyat ödülünün yanı sıra 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü kazanarak bu ödülü alan en genç kişilerden ve Türk Edebiyatında ilk olan kişidir. Kitapları uluslararası Edebiyat Camiasından tam not alan Orhan Pamuk, Türkiye’nin Dünya genelinde yetiştirdiği ve ilk Nobel edebiyat ödülünü de alan yeri doldurulamayacak ender bir yazardır.

Orhan Pamuk Kitapları

Kar, Masumiyet Müzesi, Benim Adım Kırmızı, Kara Kitap, Kırmızı Saçlı Kadın, Kafamda bir Tuhaflık Var, Cevdet Bey ve Oğulları başlıca kitapları arasındadır.

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından (yazarın odası, timaş yayınları ) kitabından kısaltılarak alınmıştır.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir