Orhan Kemal'in Çocuklarına Tavsiye Ettiği Kitap

Orhan Kemal’in Çocuklarına Tavsiye Ettiği Kitap

Orhan Kemal’in Çocuklarına Tavsiye Ettiği Kitap

Orhan Kemal’in Çocuklarına Tavsiye Ettiği Kitap : Edebiyatımızın yıllar geçse de unutulmayacak ve yazdığı eserleri ile evimizdeki kütüphanemizin başlıcası olacak Orhan Kemal’in, kuşkusuz ülkemiz ve dünya genelinde büyük bir okur kitlesi vardır. Büyük küçük demeden. Onun hitap ettiği, insanlar, 72. Koğuş, Ekmek Kavgası, Hanımın Çiftliği, Murtaza, Gurbet Kuşları, Eskici Dükkanı, Vukuat Var, El kızı vb. kitaplarındaki kahramanlarla aslında bizlere de seslendiğini kitap okurları iyi bilmektedir.
Yaşamı, çileleri, kavgası, geçim mücadelesi onu erken yaşta aramızdan alması için belki de başlıca nedenlerdir. Böylesi büyük yazarların kıymetini gönlüm daima vefat ötmeden önce bilmemizi yüksek bir sesle dile getiriyor. Orhan Kemal, dışarda, okurlar, kitaplar ve ülkesinin ezilenlerinin dışında kendi aile içinde de daima yön gösterici, bilge kişi, ve çocuklarının iyi bir ebeveynidir.

Bir yazar olarak Orhan Kemal’in, çocuklarına tavsiye edeceği ve küçük yaşlarında mutlaka okumalarını istediği kitabı sizler için, Ercan Akarsu’nun, Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ile yaptığı söyleşiden alarak aktarmak istedik. Bu söyleşinin uzun bir bölümünü yazarın, Biraz Sohbet Ettik kitabında bulabileceğinizin de altını çizmek istiyoruz.

Orhan Kemal’in sizinle olan ilişkileri, yönlendirmeleri nasıldı? ”Babam hep şöyle derdi, meğer ne kadar haklıymış…” diye arada aklınıza gelen bir anınız var mı?

+ Babamın bu tür yönlendirmelerine malesef hayat izin vermedi. Kendisini çok erken yaşta kaybettim. Fakat şöyle bir anım var. 1970 yılında vefat etmeden önce, babam, ben ve ağabeyim evde oturuyorduk. Ağabeyim benim kitap okumam için ısrar ediyordu, babam ise bizi dinliyordu. Sonunda babam konuşmaya katıldı.

Ağabeyimin doğru söylediğini, kitap okumam gerektiğini belirterek bir öneride bulundu. Bana İki Çocuğun Devrialemi Kitabı‘nı okumamı söyledi. Haziran 1970’te vefat edince, bir ay sonra onun okumamı istediği kitabı ağabeyimden istedim. Getirdi. Okudum. Çocuk dünyamın çok zenginleştiğini, okuma alışkanlığını kazandığımı gördüm.

Babam gerçekten çocuk dünyasını çok iyi bilen bir insandı. Kendi kitaplarınıda tavsiye edebilirdi. Ama benim okumaktan kaytarıp top oynamayı, sokaklarda dolaşmayı tercih edeceğimi sezdiği için macera dolu bu kitabı önermişti. Daha sonra onun kitaplarını okurken, onunda çocukluğunda bu kitapları okuduğunu görmüş, çok mutlu olmuştum. Kitap okumayı tutku haline getiren belki de babamla yaptığım bu son konuşma olmuştu.

İki Çocuğun Devrialemi Kitabı Özeti
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir