Ömer Seyfettin’in Cansız Bedeninin Başına Gelen Talihsiz Olaylar

Ömer Seyfettin’in Cansız Bedeninin Başına Gelen Talihsiz Olaylar

Ömer Seyfettin’in Cansız Bedeninin Başına Gelen Talihsiz Olaylar

Ömer Seyfettin’in Cansız Bedeninin Başına Gelen Talihsiz Olaylar : Ömer Seyfettin’in Hayatı, çok kısa yalnızca 35 yıl sürdü. Türk ve Dünya Edebiyatında büyük bir saygı ile anılan yazarın, cansız bedeninin başına gelen talihsiz bir olay vardır. İlkin yazıdaki resme dikkatlice bakıp daha sonra yazıyı okumanızı salık veririz. Resimde öylece uzanan, hepimizin çocukluğunda çok severek okuduğu, dinlediği ve Edebiyat Tarihimize adını altın harflerle yazdıran Ömer Seyfettin’e aittir.

Yazar Ömer Seyfettin, 23 şubat 1920’de, şeker hastalığı tanısı ile, hayatının son durağı 6 mart 1920’de öldüğü yer olan Haydarpaşa Hastanesine kaldırıldı.

Usta yazar şeker hastası idi. Bu hastalığından ne kendisi, ne de doktorların bilgisi yoktu. Nitekim, o tarihlerde Dünya tıp literatüründe Diyabet ve İnsülin henüz tanınmamaktaydı. İlkin, 1921 senesinde köpekler kobay olarak seçilip, banting ve dostlarının yaptığı sıkı bir çalışmadan sonra, pankreası alınan köpeklerin, şeker hastalığı izlenimi verdiği, pankreasın, ezilerek, iğne tedavisi ile, damardan kana ilave edilerek, forma getirilip, yeniden geri verilerek, şeker hastalığı tanısının gerilediği bulunmuştu. Devamını Oku

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir