Oğuz Atay’ın en sevdiği 7 Kitap

Tutunamayanlar ile hafızalara kazınan, Oğuz Atay’ın kitap ve yazar tavsiyelerini, Yıldız Ecevit’in ‘Ben Buradayım’ isimli inceleme kitabından alıntı yaparak edebiyathane.com editörleri olarak sizler için derledik. İyi okumalar dileriz efendim.

1: Genc Torless – Robert Musil


Robert Musil, 20. yüzyılın en büyük romancılarından biri kabul edilir; adı genellikle Kafka, Proust ve Joyce`la birlikte anılır. Musil, ilk romanı Genç Törless`le uluslararası ün kazanmış, özgün romancı kişiliğiyle dikkat çekmiştir. Yazarın belki de en belirgin özelliği, `modern` insanı bütün yönleriyle derinlemesine kavramak, açıklamak istemesi, okuru duygusallığa itmekten kaçınan bir tutum sergilemesidir.

2: Benim Üniversitelerim – Maksim Gorki


Gorki’nin Çocukluğum ve Ekmeğimi Kazanırken’den sonra hayatını anlattığı 3. ve son kitabıdır. İlk başta okuma azmiyle üniversiteye başladı gibi görünse de üniversite için gittiği şehirde okuyamamış, öğrencilerle beraber kalarak çalışma hayatına devam etmiştir. Bu arada anneannesi de vefat etmiş ve hepten kendi başına kalmıştır fakat ayakları üzerinde durabilecek güce sahiptir. Devamını Oku
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir