Murathan Mungan Bazı Kaderler Erken Çiziliyor

Murathan Mungan Bazı Kaderler Erken Çiziliyor

Murathan Mungan Bazı Kaderler Erken Çiziliyor

Murathan Mungan Bazı Kaderler Erken Çiziliyor : Cadde üstündeki evimizin altında bir dizi dükkan sıralı. Balkondan sarkıp aşağı bakan bana göre, sağdan sola sırasıyla: Gazete bayii Cemal Bey- o zamanlar Mardin’in tek gazete bayiyiydi-berber Hamdo, bakkal Hasip ve dondurmacı Yalçın’ın dükkanları…Avlumuz hafifçe çıkma yapan bir balkonla ilk üçünün üzerini
kaplar, dondurmacının pastanesi ise yarım cumbalı salonumuzun altına denk gelirdi. Şehrin tam merkezindeydi evimiz.

Bir kale kapısı kadar büyük ve gösterişli bir cümle kapısından geçilerek girilen büyük bir iç avlunun iki yanından ferforje tırabzanlı gösterişli merdivenle çıkılan görkemli PTT binasının hemen yanı başında çok odalı bir ev. Caddeye ve ovaya bakıyordu.

(Geceleri karşıda Suriye’nin ışıkları. Bir tür sınır bilgisi erken yaşta. Uç coğrafyası, komşu ve öteki). Gazeteler ve Dergiler, Diyarbakır’dan Mardin’e posta arabasıyla ve gününe göre değişen saatlerde gelirdi; daha çok da öğleye doğru. Sabahtan başlayarak sık sık avluya çıkar, balkondan sarkar, gazete ve dergilerin gelip gelmediğine bakardım.

Eğer gazeteci Cemal Bey’in çocuklarından biri, o sıra kapı önüne çıkmışsa, cevabını bildiğim halde, nedensiz bir umutla seslenirdim: Ses Mecmuası gelmedi mi? Hava koşullarına, posta arabasının geliş saatine göre değişirdi. Onlara kavuşmam. Bazen öğleye doğru gelir, bazen öğleyi bulurdu.

PTT’den gelen gazete ve dergi paketlerinin gazete bayii önüne indirilirken ki o pat-küt seslerini duyar duymaz büyük bir heyecanla fırlar, aşağı iner, ipleri yeni açılan paketlerden ilk dergi ve gazeteleri ben alırdım. Hem bir solukta okurdum onları, hem bitecek diye korka korka…

Pazartesi ve Perşembeler Hayat-Resimli Roman günleriydi. Asıl gözdemse Ses Mecmuasıydı. Sonra Hayat, Pazar, bazen Yelpaze, Hayat Tarih Mecmuası, bazı çizgi romanlar…Çekingen bir saygıyla: Varlık. Daha çok sinema dergilerine meraklıydım. Zaman zaman yayımlanıp kaybolan Artist, perde gibi parlak kağıtlara basılmış renkli, albenili bazı dergiler anımsıyorum. Sıkı bir biçimde takip ederdim bu mecmuaları. Tabi en çok da Ses’i. Onlarda yazılanları neredeyse satır satır bilirdim. Ben ilokuldaydım ama, yakın arkadaşlarımdan biri PTT Müdürü Kemal Bey’in lisede okuyan, çok erkek kardeşli Belkıs Abla’ydı.

Ona götürürdüm Ses’i birlikte okurduk. Bütün artistleri, onların yaşam öykülerini, yönetmenleri, senaristleri tanır, çekilmekte olan filmleri, set haberlerini izlerdim. Kendimi şimdiden bilmediğim bir dünyaya hazırlar gibiydim. Daha sonra bu dergileri bu kadar yakından izlememin, o kapalı taşra hayatının sınıfımdaki temsilcileri olan erkek çocuklar tarafından hoş karşılanmadığını, kızlar gibi Ses Mecmuası okumayı bana yakıştıramadıklarını, buna ilişkin arkamdan edilen sözleri duyacaktım. Bazı kaderler erken çiziliyor.

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından ( Feridun Andaç, Yazarın Kitabı-Varlık Yayınları) kitabından kısaltılarak alınmıştır
Yazar Notu: Murathan Mungan’ın ”Keşfedilmek” başlıklı yazısı, Paranın Cinleri adlı kitabının 1997 tarihli üçüncü basımından alınmıştır. Yazının kullanılmasında yardımcı oldukları için Metis Yayınevi’ne teşekkür ederiz

Murathan Mungan Hayatı

İstanbul’da 21 Nisan 1955’te hayata merhaba dedi. Lise dönemine kadar eğitimini Mardin’de sürdürdü. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümünden mezun oldu. Bir dönem tiyatrolarda yer aldı. Yazdığı şiirler ve öyküler çeşitli dergilerde yayınlandı. 1980 ‘li yıllarda çok okunan
ve şiirleri herkes tarafından kabul gören ülkenin yetiştirdiği önemli bir Şair olarak anılmaya başlandı. Hala akıllarda kalan bir çok önemli şarkınında sözleri kendisine aittir.

Murathan Mungan Kitapları (başlıca)
ŞİİRLER: Başkalarının Gecesi,1997. Doğduğum Yüzyıla Veda, tek baskılık özel bir seçme,1999. Erkekler için Divan,2001. Timsah Sokak Şiirleri,2003.
Eteğimdeki Taşlar,2004. Dağ,2007. Bazı Yazlar Uzaktan Geçer,2009. İkinci Hayvan,2010. Gelecek,2010.
HİKAYE: Son Istanbul,1985. Cenk Hikâyeleri,1986. Kırk Oda,1987. Lal Masallar,1989. Kaf Dağının Önü,1994. Üç Aynalı Kırk Oda,1999.
ROMAN: Yüksek Topuklar,2002. Çador,2004. Şairin Romanı,2011.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir