Meslek Bölümüne Ev Kadını yazan Dünyaca Ünlü Yazar

Meslek Bölümüne Ev Kadını yazan Dünyaca Ünlü Yazar

Meslek Bölümüne Ev Kadını yazan Dünyaca Ünlü Yazar

Meslek Bölümüne Ev Kadını yazan Dünyaca Ünlü Yazar : Bu yazımızda sizlere Agatha Christie hakkında bilgiler vereceğiz. Yazarlığının dışında kendisinin nasıl anılmak istendiğini açık sözlülük belirtiyor.

Otobiyografisinde, on kitap yazdıktan sonra bile kendisini ”hakiki bir yazar” olarak görmediğini itiraf ediyordu Agatha Christie.  Form doldururken mesleği bölümüne ”ev kadını”ndan başka bir şey yazmak hiç aklına gelmezdi. Komik olan şu ki, evlendikten hemen sonra yazdığım kitaplara dair pek az şey hatırlıyorum demişti. Sanırım sıradan hayatımdan o kadar keyif alıyordum ki, yazmak krizler ve patlamalar esnasında yerine getirdiğim bir görev haline gelmişti. Hiçbir zaman kendi odamda ya da özellikle yazmak için çekildiğim belli bir yerim olmadı.


Bu durum da yazarı illaki masanın başında fotoğraflamak isteyen gazetecilerle sürekli sorunlar yaşamasına neden oldu. Tek bir ihtiyacım sabit duran bir masa ve bir daktiloydu diye yazmıştı. Yatak odasında bulunan mermer lavabo yazmak için iyi bir yerdi; ayrıca yemek masası da öğünler arasında kalan zamanlarda gayet uygundu.

”Pek çok arkadaşım bana, kitaplarını ne zaman yazıyorsun hiç bilmiyorum, çünkü seni yazarken, hatta yazmaya bile giderken görmedim.” Buldukları kemik parçasıyla bir köşeye çekilen köpekler gibi davranıyorum olmalıyım. Köpeklerde tüm ketumluklarıyla uzaklaşırlar ve yarım saat boyunca onları bir daha göremezsiniz. Burunlarına çamur bulaşmış halde düşünceli düşünceli dönerler. Ben de hemen hemen aynı şeyi yaparım. Yazmaya başlayacaksam birazcık utanmış hissederim. Ama bir kez uzaklaşıp kapıyı kapatabildiğim ve insanların beni rahatsız etmemesini sağlayabildiğim zaman tam hız çalışmaya başlar, yaptığım işin içinde tamamen kaybolurum.

Kaynak. edebivizör editörleri tarafından Mason Currey’in, Günlük Ritüeller/Kollektif Yay kitabından kısaltılarak alınmıştır.

Tam adı Agatha Mary Clarissa Miller Christie Mallowan olan Agatha Christie (15 Eylül 1890 – 12 Ocak 1976), İngiliz yazar, polisiye edebiyatın en önemli isimlerinden biri ve dedektif Hercule Poirot karakterinin yaratıcısıdır. Mary Westmacott takma adıyla aşk romanları da yazmıştır. Ancak asıl ününü, yazdığı 80 dedektif romanı ve West End tiyatrolarında sahnelenen oyunları ile sağlamıştır

 
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir