Mark Twain’in Yazarlık dışında Ticarete elini atıp ürettiği Garip Ürünler

Mark Twain’in Yazarlık dışında Ticarete elini atıp ürettiği Garip Ürünler

Amerikan Edebiyatı ve mizahı denilince ilk akla gelen Mark Twain Kitapları ve kendisi, yazarlığı dışında hayatın içinde garip ve bir o kadar Ticareti de seven bir kişi idi. Dünyayı kasıp kavuran Yapıtları gibi sansasyonel davranışlarda da bulunan Twain, ABD’li Biyografik çizgi romanları, eğlence, spor ve dünya tarihi hakkında bir dizi popüler referans kitabı yazarı Robert Schnakenberg’in iddiasına göre gerçek adını kullanmıyordu. Mark Twain Hayatı gerçekse de adının sahte olduğunu iddia etmekteydi. Robert Schnakenberg‘e göre:Twain’in gerçek adı Samuel Langhorne Clemens’ti. Ama kendisi Thomas Jefferson Snodgrass, Rambier, Josh, Sergeant, Fathom, (çavuş kulaç) ve W. Epaminondas Adrastus gibi Mark Twain isminin de onun bir sürü bu takma adlarından sadece birisi ve onu en çok kullanmayı sevdiğini ifade etmekteydi.

Clemens yani bilinen adıyla Mark Twain hiç sevmediği memeleketi Missouri’den 18 yaşında ebediyete kadar dönmemek üzere ayrıldıktan sonra, iç savaş döneminde kısa süre Konfedere Milis Kuvvetlerinde görev yaptı. Ama askerliğe hiç uygun birisi olmadığı için bu uzun vadeli bir görev olmadı. Mark Twain askerliği geride bırakıp yeni yaşamını gittiği San Francisco’da devam ettirmeye başlamasıyla iş hayatında da yenilikler oluştu. Burada Gazeteci olarak çalışan Twain, Edebiyat Dünyası ile ilk tanışmasını ve başarısını 1865’te ‘The Celebrated Jumping frog of Calaveras Count/Calaveras ilçesinin meşhur sıçrayan kurbağası adlı kısa öyküsünün yayımlanması ile yaşadı. Mark Twain Seyahat Kitapları The Innocents Abroad/Yurtdışındaki Masumlar ve Roughing It ile birlikte Twain’in giderek artan şöhreti Amerikan karakterinin en iyi gözlemcisi sıfatıyla perçinlendi. Mark Twain’in hayatı son yirmi yılında büyük bir değişikliğe uğradı ve onun haklı şöhreti tüm dünyaya yayıldı.

Gittikçe Twain çok çeşitli konferanslar veriyor yemek davetlerinde konuşmalar yaparak büyük paralar kazanıyordu. Ama o kazandığı büyük servetini gelişi güzel  ve gereksiz saçma sapan yatırımlar yaparak harcıyordu. Bu zamanlarda elini Ticarete atan Twain belkide ilk duyanlara çok saçma gelecek olan (Bebeklerin yatak örtüsüne sıkışıp kalmalarını önlemek amacıyla geliştirilen son derece kullanışsız ve saçma bir ürün olan Twain Yatak Kıskacı, adında bir eşya üretip son derece iyi ve reklamını bolca yaparak piyasaya sürdü. Ne var ki ürünü kullanıp beğenmeyenlerin sayısı günden güne artıp insanlar arasında ürünün kötü şöhreti yayılmaya başlayınca Twain ilk ticari denemesinde hüsrana uğrayıp 1895’te iflasını açıkladı. Bu iflasın ardından kendisini maddi manevi biraz topladıysa da 1904 yılında sevgili eşini kaybedince tamamen yıkılıp çok kötü oldu.

Twain çok popüler ve çok para kazanmasının yanında kimisine göre cimri sayılabilecek bir çok özelliği de sahipti. Puro aşığı olan Twain hemen hemen günde yirmi ile kırk arası puro tüketirdi. Çoğu zaman kendisi puro ile uyuya kalabiliyordu. Bu puroları da genellikle en ucuz ve en kalitesiz olanlarından seçip alıyordu. Ağız tiryakiliği çok parası olmasına rağmen kalitesiz purolar ile şenleniyordu. Bu konuda New York Worl muhabirlerinden birisi yaptığı bir röportajda Twain’in, ‘uzun, siyah, ölümcül görünümlü purolar’ içtiğinden bahsetmiş bu olaya çok şaşırdığını itiraf etmişti. Mark Twain her ne kadar yazarlığı gibi ticari hayatında başarılı olamasa da, ürünler ve telif, Patentler konusunda gene yerinde duramıyordu. İsmi Mark Twain’in, Patentini yaptırması gibi para kazanamasa da aygıtlar, ürünler ve bu ürünleri üretip patentlemeyi çok seviyordu.

Kendi döneminde Dünyanın en Büyük Mucidi Tesla ile de yakın arkadaştı. Tesla’nın labaratuvarlarında ikili çokça vakit geçirirdi. Twain, bu labaratuvarlar da bolca bulunmasından mıdır bilinmez kendisi de sık sık icatlar gerçekleştiriyordu. Ayarlanabilen yelek askısı, yapışkanlı albüm ve bir tarihsel bellek oluşturma oyunu adından icatlar ve ürünler geliştirmişti. Velev ki kendi bildiğini yapması ve burnundan kıl aldırmaması ona çoğu kez yaramamıştı. Bu mantıksız icatlar yerine telefonu evine ilk bağlatan kişi olduğu halde Grham Bell’in icadına yatırım yapıp ordan Ticari yönden kazanabilirdi. Ama akıl edememişti. Dahası Twain sadece telefon değil aynı zamanda ilk daktilo kullanıcılarından da biriydi. 1874’te ilk ‘yazı makinelerinden’ birini satın aldıktan sonra daktilo ile yazılmış ilk metin olarak (1883- Mississippi’de Yaşam) ilk insan olarak Mark Twain Eserleri Edebiyat Tarihi kategorisinde tarihe de geçmişti.

Kaynak: edebivizör.com

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir