Mario Vargas Lıosa’nın Yapıtlarında Faulkner’in Yeri

Mario Vargas Lıosa ‘nın Yapıtlarında Faulkner’in Yeri. Bu yazımızda okurlar için, yazarların birbirlerine nasıl hayran olduklarını aktaracağız. Dünyaca ünlü Peru’lu yazar Mario Vargas Lıosa’nın, bir diğer ünlü Amerikalı yazar Faulkner hakkındaki samimi ve içten yorumunu yazdık. İki büyük kalemin bu hususu açısından böylesi mütevazi bir yaklaşımını edebi anlamda büyük bir değer olarak kabul etmeyi bir borç biliyoruz. Eserleri ve yapıtları ile Nobel Edebiyat Ödülü’nü dahi kazanmış olan yazar Mario Vargas Lıosa, Faulkner hakkındaki görüşlerini şöyle açıklamış.
Amerikalı romancı aynı zamanda Latin Amerikalı boom yazarlarının edebi kuruluşununda simgesi oldu. Külliyatının Gabriel Garcia Marguez için çok önemli olduğunu biliyoruz, kendisi bunu defalarca dile getirdi. Fakat Faulkner’in metinlerinin kurucu özelliği üzerinde duran Perulu Mario Vargas LIosa için de öyle idi.

”Amerikalı romancıları okudum, özellikle kayıp kuşaktan olanları Faulkner, Hemingway, Fitzgerald, Dos Passos en önemlisi Faulkner. Gençliğimde okuduğum yazarlar arasında o, benim için hala canlı olan nadir yazarlardan birisidir. Faulkner’i tekrar okurken hiçbir zaman hayal kırıklığına uğramadım. Hemingway’le ise bu başıma geldi. (…)

(Faulkner) elimde kağıt kalemle gerçek anlamda okuduğum, zihnimde kitaplarını yeniden inşa etmeyi denediğim yazdıklarında örneğin zamanın nasıl düzenlendiğini, uzam ile kronolojinin nasıl kesiştiğini anlatının kırılma noktalarını ve bir hikayeyi birbirine zıt bakış açılarından anlatarak bir belirsizlik, bir gizem, bir bilmece, bir derinlik etkisi yaratma yeteneğini anlamaya çalıştığım ilk romancıydı.

Evet 20. yüzyılın en büyük romancılarından biri olmasının dışında Faulkner’in gözümü kamaştıran yönü tekniğiydi. Latin Amerikalı bir romancı için onun kitaplarını benim okuduğum dönemde okumanın çok yararlı olduğunu düşünüyorum, çünkü bir bakıma Faulkner’in tarif ettiğine, yani ABD’nin güneyindekine çok benzeyen bir gerçekliğe -bizim gerçekliğimize- uyarlanabilecek bir dizi değerli tasvir tekniği sunuyordu.

Vargas Lıosa’nın vurguladığı jeopolitik yakınlığın aynısını Benet ile Boudjedra’nın da tespit etmiş olması, yapısal bir benzerliğin kanıtıdır. Bu da Faulkner’i romanda modernite panteonunun en seçkin üyelerinden birine duyulan muğlak bir hayranlığın nesnesi değil, en modern estetiği en arkaik toplumsal yapılar ve manzaralarla uzlaştırabilecek edebi (anlatısal, teknik, biçimsel) bir çözümün öncüsü ve mucidi yapar.

Kaynak: Dünya Edebiyat Cumhuriyeri-Pascale Casanova / Varlık yayınları kitabından alınmıştır
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir