Machiavelli neyi savunur ve bildiğimiz adı ile Makyavelli Kimdir

Machiavelli neyi savunur ve bildiğimiz adı ile Makyavelli Kimdir

Makyevelli o dönemlerde düşüncelerini hiç çekinmeden ve korkmadan açıklıyordu. Bunu vicdanını rahatlatmak ya da gösteriş olsun diye yapmıyordu.

Onun amacı yenilik için kapıyı aydınlığa açmaktı. Çağdaşları ile birlikte Batının geleceğini düşünüyordu. Bunlar yeniçağın olgun mimarı olmak istiyorlardı. Bu olgun insanların hepsi aynı amaç uğruna yol alıyorlardı. O aydınlara bu yolu Makyevelli göstermiştir. Onlardan pek çoğu da Makyevelli’yi örnek almışlardı. Keskin bir zekaya sahip olan Mekyavelli batı tarihinin yeniden yazılması gerektiğini anlamıştır. Tecrübe potasında konuları eriterek güzel değişiklikler yapmış, böylece bu eksikliği gidermeye çalışmıştır.

Yaptığı değişiklikler dört bölümden ibarettir. Onun yaptığı tüm çalışmaları siyaset, toplum ve düşünce alanında olmuştur. Bu çalışmaları işleri sağlam temeller üzerine oturtmuştur. Makyevelli’den başka hiç kimsenin bu tür fikirler ortaya atmadığı söylenemez. O tarihlerde zeki ve aydın düşünürler elbette vardı. Ancak, onlar o düşüncelerini Makyevel gibi ortaya atacak cesareti göstermemişlerdi. Yahut da cesaretleri o düşüncelerini söyleyecek kadar yeterli değildi. Özetle söylemek gerekirse; insanlar arasında fark yoktur. Ancak bazıları düşündüklerini söyleyecek kadar cesurdurlar. İnsanlar arasındaki farklılıklar sade düşünce yapılarından olmayıp bölgesel ve uygarlıklar arası farklılıklarıda çağrıştırır.

Kaynak: Şehrin Dünyasından Dünyanın Şehrine – Muhammed Hatemi / Ozan Yayıncılık kitabından alınmıştır.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir