Machiavelli neyi savunur ve bildiğimiz adı ile Makyavelli Kimdir

Machiavelli neyi savunur ve bildiğimiz adı ile Makyavelli Kimdir

Machiavelli neyi savunur ve bildiğimiz adı ile Makyavelli Kimdir

Machiavelli neyi savunur ve bildiğimiz adı ile Makyavelli Kimdir : Bu yazımızda tarihte ve politika da biliminin yaratıcısı kabul edilen; Floransalı düşünür, devlet adamı, askerî stratejist, şair ve oyun yazarı. İtalyan Rönesanssı’nın en önemli isimlerinden olan Niccolò Machiavelli’yi okurlar için kaleme aldık.

Ortaçağın sonlarında Yeniçağın başlarında siyaset, ünlü düşünür Nicoleo Machiavel’in güzel görüşleri ile süslendi. Bu bir tür yeni doğuştu. Aynı zamanda yenilenme hareketi idi. Bu harekete reform hareketi denir. Reform hareketleri kolay olmadı. O harekata karşı olanlarda olduğundan reform hareketi sırasında Avrupa’da çok kavgalar ve tartışmalar oldu. Makyevelli 1469 da doğdu. 1527 yılında öldü. O felsefeci ve filozof değildi. Siyasetçi idi. Ancak siyaseti bir makam veya herhangi bir çıkar için yapmıyordu. Hatta kendisine teklif edilen siyasi makamlarıda kabul etmemişti. Halbuki pozisyonu nedeni ile en yüksek makamları isteyebilirdi. Hepsinden önemlisi o güçlü bir yazardı. İlmi deneyimleri vardı.

Zamanının olayları ile ilgili pek çok önemli görüşleri vardı. O düşünceleri zamanın toplumunun aynası oldu. Yapılan yenilikler, onun ve döneminin insanlarının düşüncelerini göstermektedir. Bu çabaları sonucunda bir uygarlıktan diğer bir uygarlığa geçmiş oldu. Makyevelli’ye göre ”İnsan zamanlarının olaylarını kendi vicdanı ile karşılaştırarak ona göre tavır almalıdır. Vicdanı ister doğru bilelim ister doğru bilmeyelim yine de hakemliğimiz ölçüsünde davranmalıyız. Batı insanına uygun olan ya da uygun olmayan istekleri vardır. Bu istekler beğenilir veya beğenilmez. Bu isteklerin kabulü veya reddi için karar verirken vicdani hesaplara veya delillere dayanmalıyız. ” Makyevelli o dönemin insanlarını çok iyi anlamıştır. Devamını Oku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir