Louis Aragon'u Aşkından İntihar Ettiren Kadın Nancy Cunard

Louis Aragon’u Aşkından İntihar Ettiren Kadın Nancy Cunard

Louis Aragon’u Aşkından İntihar Ettiren Kadın Nancy Cunard

Louis Aragon’u Aşkından İntihar Ettiren Kadın Nancy Cunard : Zengin bir İngiliz armatörün kızı olan Nancy Cunard, 1923’te Dada grubuna katılır. Yazın bilgisi geniş, aynı zamanda sıra dışı bir şairdir. Hatta Aragon’un, Lewis Carol’dan yaptığı çevirilere yardımcı olduğu söylenir. Nancy’nin aristokrat tavrı, maceraya atılma tutkusu alışılmışlığın dışında giysi ve makyajı alkole düşkünlüğü, acımasız alaysı dili, büyülemiştir snob şairimizi.
Ama o, aynı zamanda İspanya’daki savaşa, Amerikan zencilerinin davasına, ırkçılık karşıtı görüşlere ‘kendince’ içten ilgi duyan bir yeni kadın tipidir de. Aragon’la olan aşk serüveni, kolunda taşıdığı on beş yirmi bileziği her gece çıkarıp sabah takmasına yardım edecek bir adam aradığı ve Aragon’un da buna talip olduğu söyleşisiyle başlar.

Üç yıl birlikte yaşarlar. Zengin, güzel, alımlı, kaprisli, içkiye ve maceraya düşkün, ama aynı zamanda da yazına ve yazmaya tutkun bir kadınla adım adım neredeyse tüm Avrupayı dolaşır Aragon. ”Konuş konuş, iç danset gece güne dönüşene dek / Bulunurdu elbet birisi bizi barda yerden toplayacak”

1928 Eylül’ünde Nancy ile İtalya gezisine çıkarlar. Ama Nancy yeni erkeklerle takılmaktan da vazgeçmez. Venedik’te, Zenci bir ”jazz” piyanisti, Aragon’a tercih ederek onu bırakıp gider. Aragon yapayalnız, beş parasız ve sevgilisiz kalmıştır.

Louis Aragon'u Aşkından İntihar Ettiren Kadın Nancy Cunard

Louis Aragon’u Aşkından İntihar Ettiren Kadın Nancy Cunard

Bu avare yaşam ve fırtınalı ilişki Venedik dekorunda çığlığa dönüşür. ”Her şey yalan buna aşk da dahildir / Ve ben bunları Venedik’te / Venedik’te / Venedik’te yazıyorum / Aşk sözcüğünün içerdiği anlam için de hiç güvenmeyin bana”. Bu çığlık, intihar girişimi ile noktalanır. Aşırı dozda ilaç alır otel odasında. Ama ölmez. Yarı ölü bir halde gondola binerek kusa kusa eczaneye koşar intiharı tamamlamak için. Ama eczacı durumdan kuşkulanarak ilacı satmaz.

Zar zor oteline ulaştığı ve bir homoseksüelin kendisine yardım ettiği anlatılır. Bir aşk kırgınıdır artık ve beş parasız yalnız başına, tarif edilmez bir boşluk içinde, Paris’teki, anahtarı her zaman kapısının üzerinde bulunan ve dostlarının istedikleri zaman girip yattığı fakirhanesine döner. Pusulası şaşmıştır. Enkazlarda Haykırılacak Şiir’i de bu sıralarda yazar. ” Tükürelim hadi ister misin / Birlikte sevdiğimiz her şeye / Aşkın suratına da tükürelim”

Nancy Cunard, anne ve babasının boşanmasından ötürü annesiyle birlikte yaşadı; Ardından I. Dünya Savaşı sırasında, bir subayla evlendi fakat evliliği uzun sürmedi ve boşandı. Nancy, bu süre zarfında, İngiltere’de, TS Eliot, Ezra Pound ve Wyndham Lewis’in öncülüğünü yaptığı ve sonunda Aldous Huxley, Tristan Tzara , Ernest Hemingway ve Louis Aragon’un gibi bir çok yazar ve şairle arkadaşlıklar kurdu.

Louis Aragon'u Aşkından İntihar Ettiren Kadın Nancy Cunard

Louis Aragon’u Aşkından İntihar Ettiren Kadın Nancy Cunard

1920’de, Sürrealist, Dada ve edebi Modernist hareketlerle derinden ilgilenerek kendisini Paris’in entelektüel hayatına yakın buldu. Irkçılık ve Faşizm karşıtı olan Nancy, uzun bir süre Amerikalı siyahilerin haklarını korumak için mücadele etti ve yazdı. Afrikalı-Amerikalı yazarların şiirlerini içeren kurgusal Negho Antolojisi’ni düzenledi. Şairliği gibi iyi bir insan hakları savunucusu oldu. 1957’yılında hayatını kaybetti. Mezarı Paris’teki Père Lachaise mezarlığındadır.

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından ( Dahiler ve Aşkları Kitabı, Özcan Erdoğan İkaros Yayınları, Bahadır Gülmez ve www.christies.com sitesindeki Nancy Cunard’ın biyografisi türkçeye çevrilmiştir. Başlık editörler tarafından atılmıştır.)

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir