Leon Melas Kimdir ve Hayatı Hakkında Detaylı İnceleme

Leon Melas Kimdir ve Hayatı Hakkında Detaylı İnceleme

Leon Melas Kimdir ve Hayatı Hakkında Detaylı İnceleme

Leon Melas Kimdir ve Hayatı Hakkında Detaylı İnceleme : Rum laik kültürü, yurtseverlik ve din, dini inanca dayalı, dünyadaki halk ve din adamları açısından büyük önem taşıyan tüzel kimliğe biçim verilmesinde eğitimcilerin kullandığı temel taşlardı. Etnik kimlik, iktisadi ve sosyal şartların belirlediği bir çizgide devamlı koşuşturan bir halkın, sonunda bir limana demir atmasına yardımcı oldu. Eğitim, şans ve etnik kimliğin, iç içe geçmişliğine Leon Melas’dan
daha iyi bir örnek olamaz.
Ailesi Epiros’un çetin dağlık bölgesinden olan Melas, 1812 yılında Osmanlı Başkentinde doğmuştu. 1821 ayaklanması başladığında ailesi Odesa’ya kaçmıştı ve Melas eğitimine orada devam etmişti. Öğrenimine daha sonra Korfu’daki İyonya Akademisi’nde devam eden Melas, Korfulu varlıklı bir ailenin desteği ile Pisa Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi görmüş ve 1833’de Yunan Krallığı’na gidip ülkenin gelişen hukuk sistemindeki kilit isimlerden biri olmuştu. Üniversitede Hukuk Profesörlüğüne getirilen Melas, 1840’lı yılların başında bir süreliğine adalet bakanlığı görevinde bulunacaktır.

Geçirdiği kişisel ve mesleki sıkıntılar nedeniyle bir dönem ülkeyi terk edip Londra’ya yerleşecekti. Londra’da ticarete atılan Melas, ayrıca kitaplar yazmaya başlayacak ve bu amatör uğraş Yunan dünyasında onun büyük bir ün kazanmasını sağlayacaktı. 1858 yılında Yunanistan’da O Gerostathis isimli çalışması yayımlanan Melas, artık tekrar krallıkta yaşamaya başlamıştı. Ertesi sene, Atina’daki eğitim cemiyetinin yönetim kuruluna seçilmiş ve eğitim konularında dernek başkanı olmuştur.

Böylece Melas, ulusunun eğitim görmesi için hırsla işe koyularak ağırlıklı biçimde öğretmen yetiştirilmesi, kitap dağıtımı ve eğitsel amaçlar için mali kaynak bulunması işleriyle ilgilenmiştir. Ayrıca pedogoji alanında yazdığı pek çok edebi kitap Melas’ın Yunan dünyasındaki eğitim çevrelerince tanınmasını sağlamıştır.

Kitapları arasında asıl kendisine ününü kazandıran, O Gerostathis isimli çalışmasıydı. Kitap, Osmanlı İmparatorluğundakiler başta olmak üzere bütün Helen cemaatlerine dağılmıştı. Tam anlamıyla bir Bildungsroman (kişilik oluşumu romanı, ç.n) olan kitap, okuyucuların fiziksel, zihinsel ve manevi sağlığını beslemeyi hedefliyordu. 1821 ayaklanmasının bir kaç yıl öncesinde Epiros’ta geçen konusu ve basitleştirilmiş katharevousıyla Melas’ın eseri, yaşlı Gerostathis’in yaşam ve halkın geçmişi konusunda öğrendiklerini anlatıyordu.

Melas anlatımıyla, Gerostathis, Osmanlı dünyasındaki pek çok Rumun öyküsünü temsil etmekteydi. Epiros’ta doğup eğitimini Epiros’un ticaret ve kültür merkezi durumundaki Jannina (Yanya)’da tamamlayan Gerostathis, ticari amaçlarla yurtdışına seyahatler yapar ve seyahatleri sırasında da dünyanın bütün harikalarını ve insanoğlunun başarılarını yakından görüp tanıma olanağı bulur. Fakat asla anayurdunu unutmaz ve kültürel mirasını elden bırakmaz.
En büyük zevki, klasik Yunan dünyası hakkında yeni şeyler öğrenmek olan Gerostathis, bunu yaparken Ortadoks Hristiyan inancına da sadık kalır. Seyahatlerinden sonra edindiği bütün bilgileri gençlerle paylaşmak üzere anavatanına döner. Misyonunu tamamlamış bir durumda son nefesini verirken, ziyaret etmekte olduğu okulun öğretmenine şu öğüdü verir: ”Bütün çabalarınızın ve bütün öğrettiklerinizin esas ve nihayi amacı Yunan gençliğini İsa’nın yolunda ve
anavatanının yararına eğitmek olmalıdır.”

Kaynak: Gerasimos Augustinos- Küçük Asya Rumları / dipnot yayınları kitabından alınmıştır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir