Karısı ile birlikte intihar edip, el ele ölüme giden Ünlü Yazarın hazin son mektubu

Karısı ile birlikte intihar edip, el ele ölüme giden Ünlü Yazarın hazin son mektubu

Karısı ile birlikte intihar edip, el ele ölüme giden Ünlü Yazarın hazin son mektubu

Karısı ile birlikte intihar edip, el ele ölüme giden Ünlü Yazarın hazin son mektubu : Avusturyalı Yahudi yazar Stefan Zweig’in intihar mektubu, İsrail Ulusal Kütüphanesi tarafından internetten yayınlandı. Kütüphane, ünlü yazarın 70’inci ölüm yıldönümünde, aralarında intihar mektubunun da olduğu birkaç belgeyi internet üzerinden okurlara sundu. 1881 doğumlu Stefan Zweig, 1934 yılında Adolf Hitler ve Nazi ideolojisinin iktidara gelmesi sonrası Avusturya’yı terk etmişti. Önce İngiltere ardından ABD’ye giden Zweig, 22 Şubat 1942’de hayatına son verdiği Brezilya’ya yerleşmişti.
Karısıyla birlikte Brezilyalı bir doktor, Almanca intihar mektubunu 1960’larda bir polis memurundan almış ve 30 yıl sonra da İsrail Ulusal Kütüphanesi’ne bağışlamıştı. “Amok Koşucusu”, “Yürek Çöküntüsü” gibi birçok kitabı Türkçe’ye de çevrilen Zweig’ın, karısı Lotte ile intiharına, Hitler’in dünya düzenini kalıcı sanmasının verdiği karamsarlığın yanı sıra, kendi dünyasının asla bir daha varolmayacağı düşüncesi neden olmuştu.

İşte Stefan Zweig’ın intihar mektubu:
Özgür iradem ve açık bir bilinçle bu yaşamdan ayrılırken, son bir sorumluluk yerine getirilmeyi bekliyor: Bana ve işimi yapmama huzurlu bir ortam sunan harika ülke Brezilya’ya içten teşekkürlerimi sunmak. Her yeni günle bu ülkeyi daha çok sevmeyi öğrendim, ruhsal anavatanım Avrupa kendi kendini yok ettikten ve ana dilimin dünyası yok olduktan sonra, dünyanın hiçbir yerinde hayatımı bu kadar severek yeniden kuramazdım.
Ama altmışıncı yaştan sonra tam anlamıyla yeniden başlamak çok özel bir güç gerektiriyor. Ve benim gücüm yıllar süren vatansız yolculuklardan sonra iyice tükendi. Bu nedenle hayatımı doğru zamanda ve doğru bir şekilde sonlandırmamın iyi olacağına inanıyorum. Ki hayatım boyunca tinsel uğraşım en büyük haz kaynağım ve kişisel özgürlüğüm en yüce değerim oldu. Bütün dostlarımı selamlarım! Hepsine uzun geceden sonra gelen tanın kızılllığını görmek nasip olsun! Ben, her zamanki sabırsızlığımla önden gidiyorum.”

Stefan Zweig Petropolis 22.11.1942

Haber kaynağı: hürriyet

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Kadınları Baştan Çıkarabileceğiniz 6 Zevk Noktası

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Astroloji Yalan Söylemez: En İyi S*vişen Burç Hangisi?

Bu 6 Şeyi Yapıyorsa Sizi Tahmininizden Daha Çok Seviyor!

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Bir Kere Aldatan Bir Daha Aldatır mı, Cevap Evet. İşte 5 Nedeni

Erkeklerin, Kadınlar Hakkında Deli Gibi Merak Edip Bir Türlü Çözemediği 7 Soruyu Cevaplıyoruz

Burcuna Göre Sevgilinin Seni Aldatma Yüzdesini Açıklıyoruz!

 

1 cevap

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] Karısı ile birlikte intihar edip, el ele ölüme giden Ünlü Yazarın hazin son mektubu […]

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir