Jean-Paul Sartre’nin İzmarit Toplayıp İçme Nedeni

Jean-Paul Sartre’nin İzmarit Toplayıp İçme Nedeni

Jean-Paul Sartre’nin Hayatı henüz bebekken ölen bir Fransız deniz subayı ile büyük hekim hayırsever Albert Schweitzer’in kuzeni olan Alsaslı Alman bir annenin çocuğu olarak doğmasıyla başladı. Belirgin şaşı görünümü, çocukluğunda sağ gözünün neredeyse kör olmasına yol açan ağır bir üşütmenin sonucuydu. Sartre henüz genç yaşlarındayken felsefe alanında bir kariyere mahkum edilmiş gibiydi. Eğitimini Sorbonne’de alan yazar, yaşamı boyu sevgilisi olan Simone de Beauvoir ile de burada tanıştı.

Ünlü Fransız yazar Jean-Paul Sartre 1960’ta, Ülkesinin Cezayir’deki askerlerinin geri çekilmesi gerektiğini söyleyerek burjuva Fransız toplumunda infial yarattığında, Başkan Charles de Gaulle’ye, ezeli düşmanını neden hapse attırmadığı soruldu. ”İnsan Voltaire’yi tutuklayamaz ki diye karşılık verdi de Gaulle. Bu sözler Sartre’nin Fransız toplumunda ne derece yüceltildiğinin iyi bir göstergesiydi ve Jean-Paul Sartre Eserleri  Fransızlar içinde ne denli kabul gördüğünün bir kanıtı idi. Jean-Paul Sartre 1960’lar boyunca düzenli olarak eserler üretti ancak 1973’te körlük baskın çıkınca yazmayı bıraktı. Son yılları büyük oranda alkol, tütün ve amfetamin ağırlıklı yaşam tarzından kaynaklanan hastalıklarla boğuşarak geçti.

Sartre, sert uyuşturucularla deney yapmadığı zamanlarda eski gözdesini elden düşürmezdi. Nikotindi bu. Yazar günde iki paket sigara ve bir kaç pipo dolusu tütün içerdi. Bu miktar tütün delisi Fransa için bile fazlaydı. Ulusal bir ikon içinse kötü. Fransız Milli Kütüphanesi, tütün reklamını yasaklayan yasa dolayısıyla Sartre’nin anısına, doğumunun yüzüncü yılında bastırılan posterden, yazarın elindeki sigarayı sildi. Nazilerin, Fransa’yı istilası döneminde ülkede büyük bir
tütün kıtlığı meydana geldi. Sartre’nin günde iki paket sigara içme alışkanlığı büyük bir tehlike altına girdi. Kendisinin cafelerde, yerlerde izmarit toplayıp tütününü piposuna doldurduğunu gördüğünü söyleyen bir çok kişi açıklama yaptı. Sartre’nin tütün ve sigara aşkı öylesine güçlüydü ki, sınıfta öğrencilerinin sigara içmesine bile izin verirdi. Sigarayı ancak doktorlar dolaşım sorununu gidermek için bacaklarını kesmekle tehdit ettiklerinde bıraktı.

Jean-Paul Sartre Kimdir
Jean-Paul Sartre, ünlü Fransız yazar ve düşünür. Felsefi içerikli romanlarının yanı sıra her yönüyle kendine özgü olarak geliştirdiği Varoluşçu felsefesiyle de yer etmiş; bunların yanında varoluşçu Marksizm şekillendirmesi ve siyasetteki etkinlikleriyle 20. yüzyıl’a damgasını vuran düşünürlerden biri olmuştur.

Jean-Paul Sartre Kitaplar

Bulantı, Varlık ve Hiçlik, Varoluşçuluk, Sözcükler, Duvar, Edebiyat Nedir

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından (Büyük Yazarların Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg /domingo yayınları) kitabından kısaltılarak alınmıştı

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir