İntihar eden Türk yazarlar ve Yakından Tanıdığımız 5 tanesi

İntihar eden Türk yazarlar ve Yakından Tanıdığımız 5 tanesi

İntihar eden Türk yazarlar ve Yakından Tanıdığımız 5 tanesi

İntihar eden Türk yazarlar ve Yakından Tanıdığımız 5 tanesi : İnsanoğlunun hayatı elbet bir gün son bulacak, nasıl ki doğumu gibi. Fakat ölümlerin bazıları kendi eceli ile olmuyor. Bunun başlıca sebebi de intihardır. Esasen bir canlının hayatına kendi eli ile son verip intiharı seçmesi; kendisinde nasıl bir derin bunalım yaratmıştır ki bilinmez. Ben de bir yakınını (dayım) intihar ederek kaybetmiş birisiyim. Bu olayın yakınen şahidiyim. Bu yazımda ülkemiz edebiyatında adından çokça söz ettirmiş yazar ve şairleri anlatmak istedim.

1: Beşir Fuad

Öncelikle kendisi Osmanlı döneminde, ufku çok geniş ve her alanda eserler vermiş, çalışmalar yapmış, entelektüel kimliği tartışmasız birisidir. Ne var ki böylesi seçkin bir yazar ölümü kendi eliyle istemiştir. Beşir Fuad eşine nadir rastlanan bir yöntemle intihar eden birisidir. Ölümünü canlı canlı kaleme alacak kadar.

Beşir Fuad, intiharı ile hayatını son vermenin yanı sıra ölüm sırasında hissedilenleri bilimsel bir gözlem olarak kaydetmeyi de amaçladı ve arkasında birkaç satırlık bir tasvir bıraktı. Bu metin ve intiharıyla ilgili mektupları Ahmet Mithat Efendi Beşir Fuad isimli eserinde yayınlamıştır: “Ameliyatımı icra ettim, hiçbir ağrı duymadım. Kan aktıkça biraz sızlıyor. Kanım akarken baldızım aşağıya indi. ”Yazı yazıyorum, kapıyı kapadım.” diyerek geriye savdım. Bereket versin, içeri girmedi. Bundan tatlı bir ölüm tasavvur edemiyorum. Kan aksın diye hiddetle kolumu kaldırdım. Baygınlık gelmeye başladı…” Devamını Oku

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 2]

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir