Hint Yazar Tagore’nin İngilizlerin verdiği Sir Ünvanını İadesi

​Tagore’nin geniş, zengin, eğitimli bir ailesi ve on dört kardeşi vardı. Tagore kültürel açıdan zengin, matematikçi, müzisyen, gazeteci, yazar ve sanatçıların bulunduğu bir aile ortamında yetişti.​ Böyle bir ortamda yetişmiş olması ilerdeki eğitim felsefesine sağlam bir zemin hazırlamıştır.
Sekiz yaşındayken şairlik dersleri almaya başlar. Tagore Şiirleri başlangıcı daha 16 yaşında “Kavi kahini”(bir şairin hikayesi) olur. Özel öğretmenlerden ders alarak orta öğrenimini yaptıktan sonra ailesi tarafından 17 yaşında Londra’ya hukuk eğitimi alması için gönderilir. Ailesi Tagore’nin bir avukat olmasını arzu ediyordu, bir süre sonra kendisine anlamsız gelen hukuk eğitimini yarıda bıraktı. Yeniden Hindistan’a döndüğünde ise babasından aile mülkiyetinin yönetimini ele almakla birlikte, yazmaya başladı. 1881 de 20 yaşında ‘Bir Avrupa Yolcusunun Mektuplarını ‘ yayınladı.

İncecik bir yağmur damlası
Seslendi yaseminin kulağına
“Hep yüreğinde tut beni n,olur !”
Yasemincik “ama ben… diyebildi,
İç çekti derinden usulca ,
Ve sonra toprağa düşüverdi..

Tagore 23 yaşında Mrilanili Devi Raichaidhuri ile evlenir. Bu yıllar içinde bir takım dramatik eserler verir. Tagorenin bu evliklikten üçü kız olmak üzere beş çocuğu olur. Okulda sadece kitaplar üzerinden eğitim verilmesine, dört duvar arasında kalıp eğitim alma durumuna karşıdır. Doğa ile birleşmekten yanaydı eğitim anlayışı. Tagore tam okulunu kurduğu senelerde çok sevdiği eşini ve iki çocuğunu kaybetti. Büyük bir aşkla bağlandığı karısı için yazdığı Tagore Bahçıvan kitabı ve ‘Büyüyen Ay’ı yayımlayan tagore 1912 yılında yeniden İngiltere’ye gitti.

TAGORE BAHÇIVAN

Sana söylemem lazım gelen enderin sözleri konuşmak istiyorum; Fakat gülersin korkusuyla cesaretim kırık. Kendime gülmem ve şaka ile karışık, sırrımı yaralamam bundandır. Istırabımı hafife alıyorum, sende alırsın diye . Sana söylemem gereken en gerçek sözleri ,anlatmayı diliyorum; Fakat onlara inanmazsın korkusuyla cesaretim kırık. İşte bundan dolayıdır ki, demek istediğimin tersini söyleyerek  onları hakikat değilmiş gibi gösteriyorum. Sende gülersin korkusuyla  ıstırabımı gülünecek bir şeymiş gibi gösteriyorum. Senin hakkında en nadide kelimeleri kullanmayı diliyorum; fakat aynı değerde karşılık alamam korkusuyla cesaretim kırık. İşte sana zalimane isimler takmamın duygusuz kuvvetimle övünmemin sebebi bundandır. Istırap nedir hiç bilmezsin diye seni incitiyorum. Senin yanında sessiz oturmayı diliyorum; fakat kalbim dudaklarımdan taşar korkusuyla cesaretim kırık….

Batıya yaptığı seyahetler neticesinde İngiltere’de üniversitelerde verdiği nutuklarda özellikle ilk dini felsefi içerikli nutku Sadhana sebebiyle İngiltere tarafından kendisine 1915 yılında Sir ünvanı verilmiştir. Ancak Tagore, Hindistan’ın, İngiltere karşısında bağımsızlığına destek olmak amacıyla Sir  ünvanını iade etmiş ve rest çekmiştir.

” Bir gün Ganj’da botla açılmıştım. Güzel bir sonbahar akşamıydı. Güneş henüz batmıştı; Gökyüzünün sesizliği kutsal bir barış ve güzellikle doluydu. Suyun engin yüzeyi kıpırtısızdı. Ve günbatımı kızıllığının her an değişmekte olan tonlarını yansıtıyordu. Botumuz nehrin sarp kıyısı yakınlarında sessizce süzülürken, kocaman bir balık aniden suyun yüzeyine sıçradı ve sonrada akşam göğünün tüm renklerini gövdesinde sergileyerek gözden kayboldu. Balık kendisiyle birlikte ardındaki yaşam çoskusuyla dolu sessiz dünyayı yansıtan renk çümbüşünü yalnızca bir an için gözler önüne sermişti. Gizemli yaşantısının derinliklerinden güzel bir dans figürüyle çıkmış ve sonuna varmakta olan günün sessiz senfonisine kendi melodisini eklemişti. O anda kendimi yabancı bir dünyadan kendi dilinde dostça bir selam almış hissettim ve bu selam kalbime bir tutam mutluluk saldı””…..

Yazar: Gönül Koç

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir