Hangisi daha iyi Dostoyevski mi Tolstoy mu, Kendileri ne Demiş?

Hangisi daha iyi Dostoyevski mi Tolstoy mu, Kendileri ne Demiş?

Hangisi daha iyi Dostoyevski mi Tolstoy mu, Kendileri ne Demiş?

Hangisi daha iyi Dostoyevski mi Tolstoy mu, Kendileri ne Demiş? : Klasik Rus Edebiyatı  ve Dünya Klasiklerinin demirbaşı iki büyük yazarı. Dostoyevski ve Tolstoy, yıllardır ölmeden önce de, öldükten sonrada sürekli karşı  karşıya getiriliyor. Kıyaslanıp hangisinin daha iyi bir yazar olduğu hep tartışılıyor. İki büyük yazar aynı dönemde yaşamış bu türlü kıyaslamalara direk katılmasalar da çeşitli görüş ve fikirlerini, birbirleri hakkındaki düşüncelerini de ifade etmekten çekinmemişlerdir.

19. yüzyıldan beri birbirleriyle kıyaslanmaktan kurtulamayan bu iki büyük yazar birbirleri ile hiç görüşememiştir. Tolstoy’un Savaş ve Barış Kitabı basıldığında Dostoyevski okumuş ve çok ilgisini çekmiştir. Kendisi ile tanışmak istemiştir. 1878’de Dostoyevski ve Tolstoy filozof Vladimir Solovyev’in paneline gitmiş aynı alanda bulunmuş ama tanışamamışlardı. Daha sonra Dostoyevski, Puşkin anıtının açılışı için Moskova’ya yeniden gelmişti. Kader bu ya, bu gelişinde de ikili gene karşılaşamamış. Tolstoy’un, ruhsal dönüşümünü yaşadığı döneme denk gelip, kır evinde tek başına yaşamasından ötürü Dostoyevski ziyaretten vazgeçtiği için gene görüşememişlerdi.

Biz de‘Tolstoy mu Dostoyevski mi?’ sorusunu her ne kadar görüşemeseler de direk onlara sorduk.  Kendileri cevaplasa nasıl olur diyerek. Sputnik’teki çıkan haberden ve onların birbiri hakkındaki görüşlerini sizler içinde derledik. Bakalım Dostoyevski Tolstoy’a, Tolstoy Dostoyevski için ne demiş.

Dostoyevski Bir Yazarın Günlüğü Kitabında Tolstoy’un ‘deha’ olduğunu ve ‘olağanüstü yüksek sanat’ yaptığını vurgulayarak şu ifadelere yer verir: Anna Karenina Kitabı  yazarı gibi insanlar, toplumun öğretmenleridir, biz ise sadece onların öğrencileriyiz.”

Tolstoy ise Ölüler Evinden Anılar kitabını okuduktan sonra Dostoyevski’yi Puşkin’den bile üstün tutarak, modern Rus edebiyatında Puşkin’in eserleri dahil, böylesine iyi bir kitap hiç okumadığını söyler.

Dostoyevski’nin ölüm haberini aldıktan sonra, Rus düşünür ve edebiyat eleştirmeni Nikolay Strahov’a yolladığı mektupta da şöyle yazar:  “Bu adamı ne gördüm ne de onunla herhangi bir bağlantım oldu ama bir anda ölünce, onun bana en yakın, en değerli kişi olduğunu ve varlığına en çok ihtiyaç duyduğum insan olduğunu anladım… Onu arkadaşım olarak görüyorum, şüphesiz ki bir gün tanışacağız…”

İki büyük yazar bu konuya böylesi mütevazi yaklaşıp her ne kadar birbirlerini övse de, Dostoyevski Kitapları ve Tolstoy Kitapları vazgeçilmezi olan okurların da bu konuya dair mutlaka görüşü vardır. Sizler de Hangisi daha iyi, hangi yazarı daha çok beğeniyorsunuz yazımızın altına görüşünüzü yazabilirsiniz.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir