Halil Cibran Seyyar Satıcı annenin yetiştirdiği büyük çocuk

Halil Cibran Seyyar Satıcı annenin yetiştirdiği büyük çocuk

Halil Cibran Seyyar Satıcı annenin yetiştirdiği büyük çocuk

Halil Cibran Seyyar Satıcı annenin yetiştirdiği büyük çocuk , Annesi kamile Rahme’nin; üçüncü kocası Halil Cibran’dan, Cibran’ı dünyaya getirmesi ile başladı ve annesi de henüz otuz yaşındaydı. Kocası ileride aileyi yoksulluğa terk edecek sorumsuz bir kocaydı. Cibran, kendisinden altı yaş büyük Peter adında bir üvey ağabeye, Mariana ve Sultana adlarında iki de kız kardeşe sahipti.

Cibran annesiyle birlikte kardeşlerine her zaman derinden bağlı biri olmuştur. Kamile’nin ailesi itibarlı bir dini geçmişe sahipti ve eğitim almamış anneye güçlü bir irade aşılamıştı. Nitekim ailesinin yardımıyla Kamile ilerde kendi ailesine ABD’de tek başına bakacaktı. Ailesinin yoksulluğu nedeniyle resmi bir eğitim alamayan Cibran bir köy papazına düzenli ziyaretlerle eğitim hayatına adım attı. Papaz, öğrencisine Süryanice ve Arapça dillerinin yanı sıra dinin temel esaslarını ve İncil’i de öğretiyordu.

halil cibran

halil cibran
Halil Cibran on yaşındayken bir kayalıktan düşüp sol omuzunu yaraladı. Bu kazadan sonra hayatı boyunca bu omzu hep zayıf kalacaktır. Ailesi çıkığı düzeltmek için omzunu bir haça sardı ve kırk gün sargılı bekletti. Hz. İsa’nın doğadaki gezintilerini andıran bu sembolik hadise Cibran’ın hafızasından hiç silinmeyecektir.

Cibran sekiz yaşına geldiğinde, babası vergi kaçırmakla suçlanıp hapse atılıp Osmanlı yetkilileri tarafından mallarına el kondu. Aile bir süre akrabaları ile birlikte yaşamak zorunda kaldı. Daha sonra annesi, Cibran’ın amcasınında yolunu takip ederek ABD’ye göç etmeleri gerektiğini açıkladı. Babası gelmek istemesede annesi kararından vazgeçmedi. 25 Haziran 1895’te Cibranlar New York’un Amerikan kıyılarına doğru yola çıktılar. Cibran ailesi Boston’a yerleşti. O zaman Boston, ABD’de New York’tan sonra ikinci büyük Suriyeli nüfusa sahipti.

Artık aileye bakan kişi olan annesi Kamile, Boston’un yoksullaşmış caddelerinde seyyar satıcı olarak çalışmaya başladı. O zaman seyyar satıcılık, garip Arap adetleri ve güya aylaklıklarıyla olumsuz bir izlenmim bırakmış çoğu Suriyeli göçmenin başlıca geçim kaynağıydı. Yeni bir yoksulluk döneminde büyüyen Cibran’ın burada geçirdiği ilk yılların acısı hayatında silinmez bir iz bırakacaktır. Ne var ki o, çocukluk anılarını zihninde yeniden canlandırarak, sefalet ve haka
retlerle dolu olumsuz yaşam koşullarından ruhen de olsa bir nebze uzaklaşacaktır.

Bununla birlikte yoksul göçmen bölgelerindeki hayır kurumları göçmen çocuklarının sokaklardan kurtulup yerel bir okula devam etmelerine imkan sağlıyordu. Ailenin skolastik eğitim alan tek üyesi Cibran olacaktır.

Zira mali sıkıntılar ve Ortadoğu gelenekleri nedeniyle kız kardeşlerinin okula gitmelerine izin verilmedi. Yaşamının sonraki evrelerinde Cibran kadınların özgürlüğü ve eğitimi davasının öncülerinden biri olacak ve güçlü, iradeli entelektüel ve bağımsız kadınları çevresinde toplayacaktı.

Annesinin sıkı çalışması sayesinde ailenin mali durumu iyileşirken biriken tasarruflar Peter’in küçük bir dükkan açmasına olanak tanıdı. Cibran’ın iki kızkardeşi de bu dükkanda çalışmaya başladı. Mali gerilimler ve vatandan uzaklık aile fertlerini birbirine sıkıcı kenetlenmeye itti.

Kamile çocuklarına, özellikle de içe kapanık oğlu Cibran’a hem duygusal hem de mali destek sağladı. Bu zor dönemde Cibran’ın toplumsal yaşamdan uzaklığı ve meraklı mizacı derinleşti. Onun bu ayrıklığını aşmasına yine annesi yardım etti. Annenin serbestliği oğlunun sosyal yaşama katılmasına, sanat ve edebiyatın o güzelim dünyasını keşfetmesine olanak tanıdı.

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından ( Halil Cibran, Bir Gözyaşı ve Bir tebessüm / Arkhe Yay.) kitabından kısaltılarak alınmıştır.

Halil Cibran Kimdir

Halil Cibran, aslen Lübnan asıllı ama yaşadığı dönemde tümüyle oralar Suriye diye geçtiği için, Suriyeli, Amerikaya göçleri sebebi ile de Amerika vatandaşıdır. Cibran’ın, bütün dünyanın hayran kaldığı büyük bir Şair, Filozoftur. Yazdığı eserleri, kitapları, şiirleri en az yirmiden fazla dile çevrilmiştir. Aynı zamanda kendisi iyi bir ressamdır.

Halil Cibran Kitapları

Ermiş,
Kırık Kanatlar,
Deli,
Kum ve Köpük,
Asi Ruhlar,
Ermişin Bahçesi,
İnsanoğlu İsa,
Bir gözyaşı bir tebessüm,
Yeryüzü Tanrıları,
Vadinin Perileri
Gönlün Sırları,
Sözler,
Gece ile Sabah arasında

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir