Halide Edip Adıvar Yazarken yanımda çok Kahve çok Sigara olmalı

Halide Edip Adıvar Yazarken yanımda çok Kahve çok Sigara olmalı

Halide Edip Adıvar Yazarken yanımda çok Kahve çok Sigara olmalı

Halide Edip Adıvar Yazarken yanımda çok Kahve çok Sigara olmalı : Son romanım müstesna, yazdıklarımı bir hastalığın bunalımlarını geçirir gibi hiç ara vermeden, durup dinlenmeden yazdım. En çoğu bir buçuk ay sürdü. Herkesten uzak, yalnız bir köşeye çekildim; orada durmadan yazdım.

– Pek iyi hatırımda değil hanımefendi; bu kadar taşkınlıkla kalem konuşturan romancı bir kadın daha var. Galiba George Sand olacak. O kadar coşup taşarak yazarmış ki, tekrar okuduğu zaman cümlelerinin üçte ikisini çizer, hatta çıkarırmış. Sizin de, mesela sabahı tercih etmek, sessizlikten hoşlanmak falan gibi özel alışkanlıklarınız var mıdır?
– ilk yazmaya başladığım zaman, çocuklarım daha pek küçüklerdi. Hizmetçi filan gelir, durmadan şunu bunu sorardı. Onlara cevap verirdim. Kalemimi de kağıttan ayırmazdım. Fikirler beynimde o kadar şiddetle yer tutmuş olurlardı ki hiçbir yabancı ses onların yoğunluğunu dayatamazdı. Fakat şimdi yalnızlık
ve sessizlik arıyorum.

Mesela romanlarımı herkesten uzak bir yerde yazarım ve son derece titiz, sinirli olurum. Yanımda çok kahve, çok sigara olmalı. Hem bir kaç kutu sigara üst üste durmazsa rahat edemem. Kağıtlarımın büyüklükleri de hep aynı ölçüde olmalı. Daima ince ve uzun kağıda yazarım. Yazdığım yer de alıştığım yer olmalı. Masam, hokkam, kalemim falan.

Halide Edip Adıvar Hayatı

1884’te istanbul’da doğdu. Reji (tekel) bakanlarından Mehmet Edip Bey’in kızıdır. Üsküdar Amerikan Kız Kolejini bitirdi. Kolejin son sınıfında iken Salih Zeki ile evlendi. Bu evlilikten iki oğlu oldu. 1908’te Tanin Gazetesi’nde Halide Salih adıyla yazılar yazmaya başladı. Düşüncelerinden dolayı Abdülhamit yönetimince kara listeye alınınca Mısır’a kaçtı. Sonra ingiltere’ye gitti. Meşrutiyetten sonra yurda döndü.

Kocasından (Salih Zeki) ayrıldı. Öğretmen oldu; uzun yıllar istanbul Kız Lisesinde, Kız Öğretmen okulunda çalıştı. 1917’de Adnan Adıvar’la Bursa’da evlendi. İstanbul Darülfünunu’nda (üniversite) görev aldı. Batı edebiyat dersleri okuttu. Yunanlıların izmir’e çıkmaları üzerine, istanbul’un Fatih ve Sultanahmet semtlerinde düzenlenen mitinglerde etkili konuşmalar yaparak Kurtuluş Şavaşı’ına katıldı.

Anadolu Kuvvetlerine İstanbul’dan gizli silah sağlama örgütünde çalıştı. İstanbul’un yabancıların eline geçmesi üzerine (1920), kocası Dr. Adnan Adıvar’la Anadolu’ya geçerek ”Halide Onbaşı” rütbesiyle Atatürk’ün karargahında görev aldı. Kurtuluş Savaşı bitimine kadar bu görevini sürdürdü. Savaş sonrasında
Atatürk’ün ölümüne dek Avrupa’da (İngiltere ve Fransa) yaşadı. Edebiyat Fakültesi’nde profesör olarak görev aldı. İngiliz dili ve edebiyatı okuttu. 1950’de Milletvekili oldu. Daha sonra Üniversitedeki görevine geri döndü. 9 Ocak 1964’te vefat etti. Mezarı İstanbul Merkezefendi’dedir.

Halide Edip Kitapları (başlıca)

ROMAN: Seviye Talip (1910), Handan (1912), Ateşten Gömlek (1922), Vurun Kahpeye (1926), Sinekli Bakkal (1936),
HİKAYE: Harap Mabetler (1911), Dağa Çıkan kurt (1922),
ANI: Türkün Ateşle İmtihanı (1962), Mor Salkımlı Ev (1963)
İNCELEME KİTAPLARI: İngiliz Edebiyatı Tarihi (3.cilt 1940), Üniversite Kafası ve Tenkit (1942), Edebiyatta Tercümenin Rolü (1944)

Kaynak: Ruşen Eşref Ünaydın-Diyorlar ki, 1985
1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir