Friedrich Nietzsche ve Cosima Wagner Platonik Aşk İlişkisi

Friedrich Nietzsche ve Cosima Wagner Platonik Aşk İlişkisi

Friedrich Nietzsche ve Cosima Wagner Platonik Aşk İlişkisi

Friedrich Nietzsche ve Cosima Wagner : Sohbet Sevgilisi

Nietzsche’nin ilk büyük platonik aşkı Cosima Wagner, 1837’de (Nietzsche’den 7 yıl önce doğmuştu). Klasik müzik kompozitörlerinden Franz Liszt ile soylu sınıftan Marie de Flavigny’nin nikahsız birliklerinden olan kızlarıdır. Yirmi yaşındayken babasının öğrencilerinden orkestra şefi Hans von Bülow ile evlenir. Cosima için bu evlilik daha ilk günden işkence gibidir.

Babasının arzusuna boyun eğmekle özveride bulunuyormuş hissindedir, aşktan çok özveridir onu bu evliliğe yönlendiren. Bülow onun aradığı erkek değildir. Balaylarını, kocasının neredeyse taparcasına sevdiği büyük kompozitör Wagner’in malikanesinde geçirirler. Balayı sırasındaki sohbet toplantılarında doğal olarak herşeyden çok müzikten söz edilir. 

Erkekler konusunda deneyimsiz olan Cosima, Wagner’in dehasına hayran kalmaktan kendini alamaz. Cosima’nın kocası Von Bülow ise Wagner’in sadık müritlerinden olduğundan gözü zaten üstadının dehasından başka bir şey görmemektedir. Müzik tutkunu Cosima, Maria Magdalena’nın İsa’ya yaptığı gibi, Zürih’te bestecinin önünde yere kapanarak gözyaşları içinde ellerini ve ayaklarını öptüğü zaman, kocasıda duraksamadan onu takip etti.

Cosima ile kompozitörlüğü kadar çapkınlığı ile de tanınan Wagner arasındaki yakınlık giderek artar, bir süre sonra bu yakınlık aşka dönüşür. Bülow’la evliyken Wagner’le nikahsız birliktelik yaşamaya başlayan Cosima, Wagner’den çocuk doğurur. Cosima Wagner’in yalnızca sevgilisi değil aynı zamanda en büyük destekleyicisi, entelektüel konulardaki baş yardımcısıdır.

Friedrich Nietzsche ve Cosima Wagner Tanışma

Nietzsche, Cosima ile 1869’ta tanışır. Nietzsche’nin Tribschen’deki Wagner malikanesine devam etmeye başladığı ilk günler, Cosima Richard çifti arasındaki ilişkinin bütün hızıyla sürdüğü zamanlardır. Cosima, Wagner’den hamiledir. Genç bir doçent olan ve akademik dünyaya parıltılı bir giriş yapan Nietzsche üniversitedeki konumunun tehlikeye düşmesini istemediğinden, karmaşık ilişkilerin yaşandığı Wagner’in çevresine önceleri girmeye çekinse de, onun yapıtları ile ilgili yazılar yazması, birlikte zaman geçirmeleri aralarındaki yakınlığın artmasına zemin hazırlar. Devamını Oku

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir