Franz Kafka’nın Okunması Gereken 3 Kitabı

Franz Kafka’nın Okunması Gereken 3 Kitabı. Franz Kafka, Yirminci yüzyılın ve Alman Edebiyatının ilk sırasında gelen çok değerli bir yazardır. Her büyük yazar gibi o da yaşamı boyunca pek tanınmamış yazdığı eserler kıymet görmemiştir.

Franz Kafka’nın Okunması Gereken 3 Kitabı : Kendisi, yakın dostu Max Brod’a, öldüğünde şayet eserlerinden kalanlar varsa kendisinin bunları yakmasını, hiçbir şeyin kalmamasını istemişti. Nitekim, arkadaşı Kafka’nın bu isteğini uygulamayıp, Viyana’da yazarın eserlerini, birbiri ardına bastırmıştı. Franz Kafka Kitapları basıldıktan sonra yoğun bir ilgi ile karşılandı. Yazar hayatta değilken büyük bir üne kavuştu. Sizler için onun en güzel ilk üç kitabını listeledik.Milenaya Mektuplar Kitabı

Milena kuşatan, kavrayan, güçlü bir kadındı. Bu entelektüel genç kadın Kafka’nın yapıtlarını Almanca’dan Çekçe’ye çeviren ve Kafka’ya hayranlık duyan kadındı. Mektuplaşmaları ve arkadaşlıkları böyle başlar. 1920 yılında mektuplarla başlayan bu dostluk giderek tutkulu bir mektup aşkına dönüşür.

Ta ki Kafka’nın kararıyla 1923 yılında kesilene kadar. Neredeyse her gün postaneye bir ibadeti gerçekleştirircesine koşan Milena için bu aşkın tek taraflı bir kararla kesilmesi tam bir yıkım olur. Günlerce, haftalarca o postaneye defalarca uğranır. Kafka’nın yakın dostu Max Bord’dan yardımlar dilenir. Sonunda çaresizce ayrılık Milena tarafından kabullenilir. Milena, Kafka ile yaşadığı aşk sırasında çürümeye yüz tutmuş bir evliliği de götürme çabasındaydı.

Kafka ise nişanlıydı. İçinde bulundukları açmaza rağmen birbirlerine yönelmeleri onlar için yaşama daha sağlam ve heyecanla tutunmak anlamında bir umut olur. Kafka nişanlısına mektuplarla gerçeği açıklamaya çalışır. Milena ise kocasına ne gerçeği açıklamak ne de ondan ayrılmak ister. Belki ilişkinin başında istediği bu şey Kafka’yı tanıdıkça içinde bir yerlerde sönüp kül olur. (Asuman Susam) Devamını Oku
1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir