Franz Kafka Çiftleşme birlikte olma mutluluğunun cezasıdır

Franz Kafka Çiftleşme birlikte olma mutluluğunun cezasıdır

Prag’da bir tuhafiyecinin oğlu olarak dünyaya geldi Kafka. Onun, yazdığı kitapları (Franz Kafka Kitapları) ile bütün Dünyanın tanıdığı ve seveceği bir yazar olacağını kim bilebilirdi? Milyonlarca insanın kitapçıya gittiğinde ilk sorduğu Kafka’nın Kitapları var mı, sorusunun muhatap yazarı kafka’dan bahsedeceğim biraz.

Babasının çocukluğundan itibaren kendisi gibi olması için üzerinde yaptığı baskıdan dolayı hayatı zindan gibiydi.
Kafka, daha küçükken başladı okuyup yazmaya. Bu meziyetlerinin ve edebiyata olan ilgisinin babası için hiçbir kalıcı değeri yoktu. Onun bir an önce eli ekmek tutmalıydı. Günümüz baskıcı bir aileyi ne kadar andırıyor değil mi? Okuyup adam mı olacak, ver çırak olarak bir ustanın yanına da, eti senin kemiği benim diyip, taksın koluna altın bileziği!

 

Zor bela Kafka, Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Geçici bir süre avukatlık ardından, Bohemya İşçi Kaza Sigortası Enstitüsü’nde hasar müdürü olarak görev yaptı. Yorucu ve yoğun çalışma saatleri onu boğmaya başladı. Bu isteksiz yaşam ve memnuniyetsizlik onu ciddi ve ileriye dönük ilişkilerden ve sosyal yaşamdanda alıkoyuyordu. Kafka, bu yaşamının kabusundan kaçabilmek ve duygusal yönden birini bulamayışını, ruhen ve bedenen içindeki boşluğu
düzenli olarak Prag Genelevine giderek dolduracağını düşünüyordu. Dahası Barmen kızlar, gece hayatının içindeki kadınlar, tümüyle Kafka’nın hayatında yer etmişti kendine. Ama ters tepmişti bu mantık. Kafka’nın aradığı şey, cinsel açlığını bastırmak değil, ruhende birlikte olacağı bir kadınla her şeyi yaşamaktı.

Bu nedenle yaşadığı çarpık yaşam zamanla ona çok saçma geldi ve kendinden utanmaya, cinsellikten tiksinmeye başladı. Daha da ilerisi, kadın erkek ilişkilerinden de iyice sıkılmaya, ve uzak durmaya çalıştı. Kafka bu dönemlerde kendisini tarifsiz bir bunalımın içinde bulmuştu.  Bir sözünde ”Çiftleşme birlikte olma mutluluğunun cezasıdır” diye yazmıştı notlarına. Her ne kadar bu geçici bunalımları tam olarak atlatamasa da Kafka, Yarının getirdiği hayatın, tesadüf tanışmaların heyecanı ile, karşısına çıkan kadınlara da ilgisi söz konusu olmuş, bazı ortak noktalarda yolları kesişmişti. Bu temaslarda kısa-uzun bir ilişki yaşamalarına rağmen, Kafka’nın onlarla birlikte olduğuna dair yazdıklarından herhangi bir bilgi edinmemiz mümkün değil.

Kafka 1912’de dostu Brod’un evinde kalırken ilk ciddi ilişkisini yaşayacağı Felice Bauer ile tanıştı. Yazının Devamı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir