Feminist Yazar Wirginia Wolf’un İntiharı ve Hayatında Gizli Kalmış Bilinmeyenler

Feminist Yazar Wirginia Wolf’un İntiharı ve Hayatında Gizli Kalmış Bilinmeyenler

Wirginia Wolf ve kardeşi Vanessa düzenli olarak üvey kardeşleri George ve Gerald Duckworh’ün tacizine uğradılar. Anneleri 1895’te gripten öldü ve bunu üvey kız kardeşleri Stella Duckworth’ün 1897’deki ölümü izledi. ”Bu darbe, bu ikinci ölüm darbesi beni yıktı” diye yazdı, sonraları Woolf. ”Parçalanmış kozanın içinde kanatlarım yapışık, titrek ve buruş buruş halde öylece kaldım.” Stella’nın ölümü Wollf’un Hayatı boyunca yaşayacağı çok sayıdaki sinir krizinden ilkini tetikledi. Woolf, manik-depresifti ve o dönemde henüz kimse bu rahatsızlığa aşina değildi. Çevresindekiler için o sadece ara ara delilik nöbetlerine yakalanan biriydi. Bu nöbetler genellikle babasının 1904’teki ölümü yada yaratıcı kısırlık dönemleri gibi hayatındaki büyük değişikliklerle ”çıldırıyordu”. Hastalığının manik safhasında biteviye konuşuyordu. Bir defasında kırk sekiz saat aralıksız konuşmuştu. Bu tür dengesiz davranışlar onu utangaç ve ağırbaşlı olarak tanıyanları şok etmiş olmalı.

Wirginia Woolf Hayatı, ne kadar karmaşa içinde olsa da, o hayvanlara olan sevgisini hiç eksik etmiyordu. Gençliğinde etrafını bir sincap, bir ipek maymunu ve Jacobi isimli bir fare de dahil pek çok sıradışı hayvanla çevirmişti. Çevresinde yeterince yaban hayvanı yokmuş gibi, Woolf hayatındaki insanlara da hayvan isimleri takardı. Kız kardeşi Vanessa için ”Yunus” ismini uygun görmüştü, kardeşi ise aynı derecede ona karşılık verip ”Keçi” diyordu. Wirginia Woolf’un ilk yayımlanan eseri de aile köpeği için yazdığı ölüm ilanıydı.

Wirginia, erkekler kadar kadınlara da ilgi duyuyordu. Ama en kaydadeğer ilişkisi elbette ki yazar ve gezgin entelektüel kocası Leonard Woolf ile olan ilişkiydi. Çift, birlikte büyük bir etki yaratan Blooms Edebiyat Grubunu kurdular. Wirginia Woolf Kitapları dünyaya yayıldı. Enterasan ikili olmuşlardı. İkilinin ilgi duyduğu konulardan biri de intihardı. Dünyanın
bir cehenneme doğru sürüklendiğine ve yaklaşan sonun ceremesini Sosyalist Yahudiler ile Feminist Lezbiyenlerin çekeceğine inanıyorlardı. Çift, gerektiğinde egzoz dumanı soluyarak çabucak kendilerini öldürebilmeleri için garajlarında yedek benzin bulundurmaya başladı. Ayrıca öldürücü dozda morfinde depoladılar. İkinci Dünya Savaşı başlar başlamaz, Nazilerin, Londra’yı bombalamaya başlaması ile birlikte Woolf, sonunu getirecek olan bunalıma doğru ilk adımını attı. Yazar son romanı Between the Act/Perde Arası’nı tamamlamaya çalışırken, evi iki defa yerle bir oldu. Çift, 1941 kışında Londra dışındaki kır evine taşındı.

Gittikçe ruh hali bozulan Woolf gene çıldırmak üzere olduğuna inanmaya başladı. Bu ağır depresyonlar ve yaşamın içindeki husursuzluklar onun sonunu hızlandırdı 28 Mart sabahı kocası ve kız kardeşine veda mektupları yazarak evden çıktı ve yakındaki Ouse Nehri’ne gitti. Orada ağırlık yapması için cebine büyük bir taş koyduktan sonra suya girdi ve boğularak intihar etti. Cesedi üç hafta sonra bulundu. Büyük bir okur kitlesi tarafından takip edilen Wirgina Woolf Eserleri artık ölümünden sonra yarım kaldı. 

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından (Robert Schnakenberg’in Büyük Yazarların Gizli Hayatı/domingo yayınları kitabından kısaltılarak alınmıştır.)

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir