Eşi Hilda'nın Che'nin Evlilik teklifine Evet demesine neden olan Kitaptaki İlginç Not

Eşi Hilda’nın Che’nin Evlilik teklifine Evet demesine neden olan Kitaptaki İlginç Not

Eşi Hilda’nın Che’nin Evlilik teklifine Evet demesine neden olan Kitaptaki İlginç Not

Eşi Hilda’nın Che’nin Evlilik teklifine Evet demesine neden olan Kitaptaki İlginç Not : ”Beni öldüreceğini biliyorum. Ateş et! Yalnızca bir insanı öldüreceksin!” Bu sözler Che’nin, La Higuera’da celladı, çavuş Jaile Teran’a söylediği son sözleriydi. Neden büyük devrimcilerin yaşamı sondan başlar. Onlarla ilgili bir kaç satır yazdığımızda kalem bizi hızla sonlara doğru iter, başlangıçlarına değil, neden? Neden hep aklımıza Che diyince ilk, Ernesto che guevara sözleri, Che sözleri, Che ölümü, gelir? Oysa bu sefer Che’yi sondan değil baştan başlatmak istiyoruz

Che, sürekli okudu. Artık karakteri haline gelmiş, haksızlığa başkaldırı ve okudukları birleştiğinde, devrim mücadelesine hazırdı. Granma Küba kıyılarına varıp, mücadele başladığında bile kendisine sürekli kitaplar geliyordu. Bu kitapların arasında ‘matematik’ kitapları olduğunu gördüğünde Raul Castro ona ‘Rönesans adamı Che’ diyecekti.

Che, neyi sevmişse, ne yapmak istemişse onu bir tutku haline getirmeden yapamıyordu. Yolculuklar, kitaplar, şiir ve devrim. Sürekli bir kendini ve hayatı aşma tutkusu…Bu başlıkların hangisinde tutku olmazsa başarı olasıdır ki. Ve onun hayatı bu birbirinin içine girmiş tutkuların birbirine olanaklar yaratarak ortaya çıkardığı bir kaderdir sanki. Kitapları olmadan yolculukların özlemi, yolculuklarda çekilen sıkıntılarla tetiklenen şiir. Yolculuklarıyla vardığı Guetamala ve Sierra Maestra.

Che ilk eşi Hilda Gadea ile Guetamala’da tanışır. Bu tanışmada da ”edebiyat” baş köşeyi alacaktır. Birbirlerine şiirler okuyacaklar, Hilda Che’ye Walt Whitman’ı tanıtacaktır. Tolstoy üzerine tartışırlar. Che, Hilda’yı da bir küçük burjuva solcusu olarak gördüğünden Marx da okuma programları içine girer. Che’nin, Hilda’ya ilk evlenme teklifi de bu sıralara rastlar. Hilda ikircimlidir. Nedir bu ikircimi onda yaratan? Büyük bir olasılıkla Che’deki tutkudan çekinmiş olmalı. Che’deki hızla karar verme, verdiği kararı tutku ile hayata geçirme kararlılığından. Bir altı ay kadar sonra Che yine evlenme teklifinde bulunur. Hilda yine ikircimlidir. Ve birden Che dost kalalım diyecektir. Hilda bunu beklemiyordur ve ayrılırlar. Che’nin, Hilda ile ilişkisi sürekli bu gerilim içinde yaşanır. Sürekli ayrılır ve birleşirler.

Eşi Hilda'nın Che'nin Evlilik teklifine Evet demesine neden olan Kitaptaki İlginç Not

Eşi Hilda’nın Che’nin Evlilik teklifine Evet demesine neden olan Kitaptaki İlginç Not

1955’in yılbaşı günü Che, Hilda’ya bir kitap armağan eder. Kitaba şunları yazacaktır. Hilda’ya ayrılık vakti geldiğinde yolculuk tutkum ve militan yazgıcılığım hakkında bir fikir verir umuduyla. Ernesto”

Bir ay sonra Hilda evlenme teklifini kabul edecektir. Che’ye, kabul edeceğimi biliyor muydun diye sorar. Evet der Che ve ekler; ”Çünkü bu kez kabul etmeseydin beni kaybedeceğini biliyordun.” Che’nin bu yanıtında neler gizlidir? Onun baştan beri özetlemeye çalıştığımız tutkulu karakteri, aşka gelince bu tutkusunu yitiriyormu ki, tutkusuz olmayacağını bildiğimiz aşktan vazgeçebiliyor. Kitaplara, şiire, edebiyata devrime olan tutkusuyla aşk tutkusu arasında bir fark mı var? Hiçbirinden asla vazgeçemeyeceğini biliyoruz, peki sevgilisinden neden vazgeçiyor? Burada ilginç olan bir başka nokta Che’nin ailesinin sürekli yazdığı mektuplarda, ilişkisi evlenme aşamasına gelene kadar Hilda’dan onlara kesinlikle söz etmemiş olması. Neden ailesine hiç söz etmedi evlilik hazırlıklarından, sevgilisinden aşkından.

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından (Küba sarı sıcak bir pencere, Güney Göksu-Serpil Yıldız, Beyaz Vizyon Yay. 2008 / Nam-ı Diğer Che, Paco Ignacio Taiboll, çev: Gürol Koca Everest Yay 2005 / Che Guevera-Devrimci bir Hayat, Jon Lee Anderson, çev: Yavuz Alogan İthaki Yay. 2005 / Bolivya Günlüğü, Ernesto Che Guevera, çev: Burak tanyılmaz, Everest Yay. 2007 / Dahiler ve Aşkları hazırlayan: Özcan Erdoğan, yazı Nihat Ateş, İkaros Yay. 2010) kitaplarından kısaltılarak alınmıştır

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir