Ernest Hemingway Hayatı ve Trajik İntiharı Nedeni

Bu yazımızda sizler için Ernest Hemingway Hayatı, Ernest Hemingway Kitapları, Ernest Hemingway Kimdir, Ernest Hemingway Ölümü, gibi konuları inceledik. İyi okumalar dileriz.

Ernest Hemingway Hayatı

Yengeç burcuna sahip Amerikalı yazar Ernest Hemingway yaşamının büyük bir bölümünü Amerika Edebiyatının çok ses getiren ünlü yazarlarından biri olarak geçirdi. Yazar beş tane savaş görmüş, dört tane otomobil kazası geçirmiş ve iki de ilginçtir ki uçak kazasına adı karışmıştır, kazalar peşini hiç bırakmamıştır. Yazar hayatı ve dönemindeki meslekdaşları hakkında bir sürü yazılar yazmıştır.

Ernest Hemingway 1899’da, Oak Park, İlliinois’da hayata merhaba dedi. Ailesi bilhassa annesi kendisini dans derslerine göndererek erkeksi bir çocuk yapısından uzaklaştırmak için çok çabaladı. Fakat Hemingway annesinin bu kadar baskısına rağmen kendi gerçek kimliği erkekliği histerik dürtüleri ile normal olarak kendisinde yaşattı. Çeşitli erkek hobilerinin de bunda fazlasıyla yeri vardı. Avlanma, balık tutma vs.

Yazarın yazmak ve okumak sevgisi daha henüz lise çağındayken başladı. Daha da profesyonelleşmesi ise Kansas City Star gazetesinde muhabirlik yaptığı sırada gerçekleşti. Birinci Dünya Savaşı 1914’te başlayınca yazara da psikolojisi sıçradı. Orduya yazılıp, İtalya Cephesinde kendine uygun bir şekilde ambülans şoförlüğü yapmaya başladı. Tabi bu savaşta hem yaşayarak hemde görerek kazandığı tecrübeler, yazdığı Silahlara Veda romanına ham kaynak oldu. Nitekim savaş esnasında yazarın kullandığı ambülans çapraz ateş arasında kalarak kendisinin iki bacağınında şarapnel parçaları ile yaralanmasına sebep oldu. Her ne olursa olsun o yaralı hali ile diğer yaralı askerlerin hayatlarını kurtarmak için sarf ettiği üstün çaba sayesinde üstün hizmet madalyası kazandırdı.

Savaş sonrası yazar Paris’e gidip orada yaşamaya başladı.

Tabi bu arada edebiyat alanında da ismi yavaş yavaş duyulmaya başlandı. İçlerinde Ezra Pound, F. Scott Fitzgerald ve Gertrude Stein’inde bulunduğu yazar çevresi ile arkadaşlıkları gelişti. 1926 senesinde Güneş De Doğar kitabı yayına girdi. Yazmış olduğu bu romanı ve devamında kaleminden çıkan kısa öyküleri Hemingway’ı bir anda ünlüler arasına soktu. Şöhretle birlikte gelen maddi refah yazarın çeşitli hobilerini de dürtmeye başladı. Boğa Güreşleri, Afrika’da Safarilere katılma ve İspanya İç Savaşı ile ilgili çeşitli görüşleri kaleminden çıkmaya başladı. Yazarın bu eserleri belli bir süre sonra romanlar ve öyküler olarak şekillerini aldı.

Daha sonra başlayan İkinci Dünya Savaşı ve ABD’nin Küba karşıtı tutumuna karşı cephe alarak Alman Denizaltıları avına denizde çıkmaya başladı. Çoğu kişi onun bu ciddi tavrını sadece biraz balık ve kafayı çekmek amacıyla sergilediğini düşündü. Yazarın ünü dünya çapına yayılsa da savaşların getirdiği buhranlar nedeniyle
eserleri savaş dönemlerinde düşüşler gösterdi. En büyük eseri Çanlar Kimin Çalıyor Romanı dışında büyük bir eser daha kaleme alamadı.
Hemingway’ın en çok darıldığı konu edebiyat alanında Nobel Ödülünü almamış olmasıydı. Nitekim Yaşlı Adam ve Deniz kitabı ile Pulitzer Ödülünü almak onu fazlasıyla sevindirmişti. Yazarın bunların dışında hayatında depresyonlarında çok büyük bir etkisi vardı. Hayatının sonlarına yaklaşırken bir dizi hastalıklarla da boğuşmaya başladı. Bunların acısını bastırabilmek için alkole fazlasıyla ilgi duydu.

Hafızasının büyük bir bölümünün gitmesine sebep olan bir elektroşok tedavisi gördü. O kadar çok hayatına son vermesinden korkuluyordu ki, sürekli sakinleştirici ilaçlar veriliyordu. Eşi kendisinin bütün ateşli silahlarını bir yanlış yapmasın diye depoya kilitlemişti. Fakat büyük bir buhran yaşayan bu büyük yazar, bir sabah 2 Temmuz 1961 de silahların saklandığını deponun anahtarını bulup şakağına dayayarak intihar etti. ”İnsan yok edilebilir fakat yenilgiye uğratılamaz” diyen Hemingway kendi eliyle kendisini yok etmeyi başardı ne yazık ki.

Ernest Hemingway Kitapları

Güneş De Doğar 1926,
Silahlara Veda 1929,
Çanlar Kimin İçin Çalıyor 1940,
Yaşlı Adam ve Deniz

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir